Çin tekstili için soruşturma

AB Komisyonu, üye ülkelerden yükselen sesler ve şikâyetlerin yoğunlaşmasıyla Çin'den yapılan tekstil ürünleri ithalatı konusunda soruşturma önerisinde bulunmayı kararlaştırdı.
Haber: GÜVEN ÖZALP / Arşivi

BRÜKSEL - AB Komisyonu, üye ülkelerden yükselen sesler ve şikâyetlerin yoğunlaşmasıyla Çin'den yapılan tekstil ürünleri ithalatı konusunda soruşturma önerisinde bulunmayı kararlaştırdı. Soruşturma eğiliminin belirmesinde sektörün bazı kalemlerindeki hızlı artışın etkili olduğu vurgulanıyor. Türk tekstil sektörü temsilcileri açısından endişe kaynağı olan Çin ürünleri konusunda Komisyon'un soruşturma önerisini hafta içinde gerçekleştirmesi bekleniyor. Komisyon, ticaretten sorumlu üye Peter Mandelson'un Çin'den yapılan tekstil ve konfeksiyon ithalatındaki artış konusunda soruşturma açılmasını tavsiye edeceğini açıkladı. Mandelson'un sözcüsü Claude Veron Revile, soruşturmanın sektör bazında değil kategorik olarak yapılacağını söyledi.
Bir süre önce, Çin tarafından yapılan tekstil ithalatıyla ilgili olarak yeterli veri bulunmaması nedeniyle, kota kararı almak için erken olduğunu açıklayan Komisyon'u, soruşturma önerisinde bulunmaya 'istatistikler üzerindeki değerlendirmeler' itti. Bu istatistikler ise üye ülkelerin gümrüklerinden gelen bilgilere dayandırılıyor. AB'nin gerçekleştireceği iki aylık soruşturmada varacağı sonuç doğrultusunda Çin'in gerekli önlemleri kendiliğinden alma ihtimali bulunuyor. Bunun yapılmaması halinde ise AB resmi süreç başlatacak.