Çin tekstili için soruşturma

AB Komisyonu'nun ticaretten sorumlu üyesi Peter Mandelson, Çin'in 9 çeşit tekstil ithalat ürünü hakkında soruşturma başlatıldığını açıkladı.

BRÜKSEL - AB Komisyonu'nun ticaretten sorumlu üyesi Peter Mandelson, Çin'in 9 çeşit tekstil ithalat ürünü hakkında soruşturma başlatıldığını açıkladı. Brüksel'de bir basın toplantısı düzenleyen Mandelson, soruşturma açılan ürünler arasında, pantalon, kazak, tişört, çorap ve bazı kumaşlar olduğunu kaydetti.
AB Komisyonu, 'Çin tekstil ürünlerinin AB'yi işgalini' engellemek
amacıyla alacağı önlemleri belirleyeceğini ve soruşturma başlatacağını hafta içinde duyurmuştu. Dünya Ticaret Örgütü (WTO) bünyesinde, 1995 yılında imzalanan Marakeş Anlaşması'na göre, 1 Ocak 2005 tarihinden itibaren, Dünya Ticaret Örgütü (WTO) üyesi ülkeler, tekstil ithalatlarına kısıtlama getiremiyor.
Mandelson, daha önce düzenlediği basın toplantısında, 1995'te Çin endüstrisinin bugünkü boyutlara ulaşacağının düşünülmediğini, kotaların kaldırılmasının ardından Çin tekstil ihracatında patlama olduğunu, bunun AB tekstil sektörüne olduğu gibi ABD'ye ve diğer Akdeniz ve Asya ülkelerine zarar verdiğini söylemişti. Komisyon, Avrupa tekstil endüstrisinin baskıları sonunda, Çin'in WTO'ya katılımı sırasında öngörülen tekstil kota uygulamalarının tekrar gündeme getirilmesini sağlayacak bir süreç başlattı.
Kota kararı en geç 2008'de
Çin'in yıllık tekstil ihracat büyümesinin belirli sınırı geçmesi halinde bir soruşturma açacağını ve Çinli yetkililerle müzakerelere başlayacağını bildiren Komisyon, bu müzakerelerden sonuç alınamaması halinde, en geç 2008'de, kota uygulamasını başlatacağını belirtiyordu.
Avrupa Tekstil Sektörü Federasyonu Euratex, Çin'den tekstil ithalata karşı önlemler alınmasına ilişkin başvurusunu AB'ye iletmişti. Euratex, AB Komisyonu'nun, Çin'den tekstil ithalatı konusunda tavrını yetersiz ve etkisiz buluyor.