Çin ve Yunanistan etkisi: Altın düşüyor!

Çin ve Yunanistan etkisi: Altın düşüyor!
Çin ve Yunanistan etkisi: Altın düşüyor!
Çin öncülüğünde Asya hisse senetlerine gelen satışlar ve Yunanistan krizinin doları güçlendirmesinin ardından altın fiyatlarında büyük düşüş yaşandı. Platin ve palladyum en az 1 yılın en düşük seviyelerine indi.

RADİKAL - Altın , Yunanistan krizine rağmen, dolardaki güçlü seyrin etkisi ile Mart ayından bu yana en düşük seviyesi yakınında işlem gördü.
Altının onsu saat 11:50 itibariyle yüzde 0.70 düşüşle 1.152 dolardan işlem görüyor. Altın, Fed'in faiz artırımına gidebileceği beklentisinin Yunanistan'ın eurodan çıkacağı endişelerine ağır basması ile birlikte, son dört çeyrektir değer kaybetti ve 1997'den bu yana en uzun çeyrek dönemlik düşüş serisini gerçekleştirdi. Yüksek borçlanma maliyetleri ve güçlü dolar, yatırımcısına genellikle yalnızca fiyat artışları yoluyla getiri sağlayan altının cazibesini azaltıyor. Yatırımcılar, Avrupalı liderlerin kemer sıkma tedbirlerini kabul etmesi için Pazar gününe kadar süre tanıdığı Yunanistan'ı ve Çin hisse senetlerindeki sert düşüşleri takip ediyor.

HSBC Securities (USA) Inc. analisti James Steel, bigilendirme notunda, "Altın, sürmekte olan Yunanistan krizinden kaynaklanabilecek 'güvenli liman' alımlarına uzak kalmaya devam ediyor," dedi ve "kaliteye kaçış altını by-pass etmiş görünüyor" şeklinde görüş bildirdi.

Çin borsaları çakıldı

Tsipras Avrupa Parlamentosu'na seslendi

bigPara.com