Çince yoksa yatırımcının işi çok zor

Çince yoksa yatırımcının işi çok zor
Çince yoksa yatırımcının işi çok zor
Çin ile ticari ilişkilerde yaşanan 'iletişim' sorunu Türk işadamlarını sıkıntıya sokuyor. Üniversitelerde Çince eğitime ihtiyaç artıyor.

RADİKAL

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Türk-Çin İş Konseyi Başkanı ve FİBA Holding Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Özyeğin, dünyanın en büyük ikinci ekonomisi haline gelen Çin ile ilişkilerde yaşanan ‘iletişim’ sorununun Türk işadamlarını sıkıntıya soktuğunu belirterek, Türkiye ’deki üniversite öğrencilerinin bir an önce Çince öğrenmesi gerektiğini, karşılıklı yatırım ortamının arttırılması için üniversiteler arasındaki işbirliğinin şart olduğunu söyledi. Özyeğin, “FİBA Grubu olarak Çin’de 330 bin metrekarelik bir alanda 220 milyon dolar yatırımla AVM inşa ediyoruz. Ama ne bizim mühendislerimiz Çince biliyor ne onların mühendisleri Türkçe biliyor. Projede ciddi iletişim sorunu yaşıyoruz” dedi. DEİK tarafından düzenlenen Türk-Çin İşbirliği Forumu’nda konuşan Hüsnü Özyeğin, Çin ile Türkiye arasındaki mevcut ticaret hacminin 16-17 milyar dolar seviyelerinde olduğunu belirterek, bunu 2015 yılına kadar 50 milyar dolara çıkarmayı hedeflediklerini kaydetti. 

Büyük fırsatlar var Çin’in 2010 yılının ilk 3 ayında 5,3 trilyon dolarlık GSMH’ye ulaşarak Japonya ’yı geride bırakıp dünyanın en büyük ikinci ekonomisi haline geldiğini dile getiren Özyeğin, Türkiye ile Çin arasında başta yenilenebilir enerji, otomotiv, ulaşım ve madencilik alanlarında birçok işbirliği fırsatı olduğunu ifade etti. İki ülke arasındaki ticaret hacminin Çin lehine büyük bir dengesizlik taşıdığına dikkat çeken Özyeğin, “Çin’in Türkiye’ye iharcatı ithalatının 6 katı büyüklüğünde. Ticarette dengeyi sağlamak için Çinli sanayicilerin Türkiye’de üretim yapması, iç pazarı ve çevre ülkelere ihracatı Türkiye’den gerçekleştirmesi gerekiyor” diye konuştu.

bigPara.com

    ETİKETLER:

    Japonya

    ,

    Türkiye