Çin'de 15 bin kadroya 1.3 milyon başvuru

Çin'de 15 bin kadroya 1.3 milyon başvuru
Çin'de 15 bin kadroya 1.3 milyon başvuru

İşsizlerin, iş güvencesi nedeniyle devlet memurluğuna daha fazla ilgi gösterdiği belirtiliyor. FOTOĞRAF: AFP

PEKİN - Çin’de 15 bin memur kadrosu için açılan sınava 1.3 milyon kişi başvurdu. Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na göre, geçen yıl devlet memuru sınavına 1 milyon 50 bin kişi başvurdu. Başvurularda bu yıl yaşanan keskin yükselişin iş bulmanın zorlaşmasından kaynaklandığı belirtiliyor. Küresel krizden etkilenen işsizlerin, iş güvencesi ve sosyal güvenlik kaygıları nedeniyle de devlet memurluğuna daha fazla ilgi gösterdiği ifade ediliyor.
Bu arada Tayland’da yapılan Güneydoğu Asya Ülkeleri Birliği (ASEAN) toplantısına katılan Japonya, Çin ve Güney Kore dış ticarette korumacılığa karşı ortak hareket etme kararı aldı. Çin, ASEAN üyesi ülkelerde ekonomik işbirliği bölgeleri kurarak şirketlerini yatırıma özendireceğini açıkladı. Çin ile ASEAN, 2010’a kadar dış ticarete konu malların yüzde 93’üne uygulanan gümrük tarifelerini sıfırlayacak. Çin-ASEAN Yatırım Fonu olarak adlandırılacak kredi havuzu, Güneydoğu Asya ile inşaat, enerji, doğal kaynaklar ve iletişim gibi alanlarda işbirliğini geliştirecek.

Rekor doğalgaz ithalatı
Yılın üçüncü çeyreğinde yüzde 8.9 büyüyen Çin ekonomisinin enerji ihtiyacı da artıyor. Resmi gümrük verilerine göre, Çin, eylülde 788 bin ton sıvılaştırılmış doğalgaz ithalatı gerçekleştirdi. Doğalgaz ithalatının yüzde 62’si Avustralya’dan, yüzde 18’i Malezya’dan, yüzde 9’u ise Nijerya’dan gerçekleştirildi. Çin’in ham petrol ithalatı ise, eylül ayında 17.2 milyona düştü. Bir önceki ayda ithal edilen ham petrol miktarı ise 18.47 milyon düzeyindeydi. (dha

Otomobil satışları ABD’yi solladı
Öte yandan Çin’deki otomobil satışlarının ABD’yi geride bırakarak, yılın dokuz aylık döneminde 9.6 milyona ulaştığı belirtildi. Otomotiv piyasası hükümetin uyguladığı teşvik paketi ve gevşek kredilerle coşarken, Çin Otomobil Üreticileri Birliği (CAAM), satılan araç sayısının geçen yıla oranla yüzde 34 arttığını açıkladı. Satışlar, 2009’un üç çeyreğinde 2008’in tamamını aştı. CAAM verilerine göre, 2008’de toplam 9.38 milyon taşıt satılmıştı. CAAM, 2009 sonunda Çin’de araç satışlarının 12 milyona ulaşacağını açıkladı. Uzmanlara göre, Çin’in ABD pazarını geçmesine kesin gözüyle bakılıyor. ABD’li otomobil devleri Ford ve General Motors, ABD’de bu yıl 10.5 milyon araç satılacağını öngörmüştü. (aa)