'Çin'de dalgalı kur sorunu çözmez'

Çin Merkez Bankası Para Politikası Komitesi üyelerinden Yu Yongding, para biriminde yapılan revalüasyonun ve denetimli dalgalı kura geçişin zaman kazandıracağını ancak tek başına ekonomideki dengesizlikleri gideremeyeceğini söyledi.

PEKİN - Çin Merkez Bankası Para Politikası Komitesi üyelerinden Yu Yongding, para biriminde yapılan revalüasyonun ve denetimli dalgalı kura geçişin zaman kazandıracağını ancak tek başına ekonomideki dengesizlikleri gideremeyeceğini söyledi.
Uluslararası finans piyasalarının yüzde 2.1'lik revalüasyonunun yuandaki değer artışının sonu olmayacağını bekleyeceklerini ifade eden Yu, Çin'in uygulamaya koyduğu denetimli dalgalanmanın spekülatif güçlerin kontrol edilmesini ve kurdaki aşırı oynaklıkların azaltılmasını sağlayacağını da sözlerine ekledi.
Çin'in para birimi yuanda yaklaşık yüzde 2'lik küçük çaplı değer artışının ardından liberalleşme yolunda yeni adımlar beklenirken yetkililer, konvertible para için uzunca bir süre daha beklenmesi gerektiğini söylüyor. China Daily gazetesindeki habere göre, Çin Merkez Bankası Para Komitesi Üyesi Li Deshui, "Yuan en az 5 yıl konvertible para yapılmayacak" dedi. (Reuters, aa)