'Çin'de imalat yapmalıyız'

Vestel Dış Ticaret Başkanı ve İcra Kurulu Üyesi Turan Erdoğan, Çin'de uzun vadede imalat yapma planlamasını şart gördüklerini belirterek, "Şimdiden bu planları yapıyoruz.

İSTANBUL - Vestel Dış Ticaret Başkanı ve İcra Kurulu Üyesi Turan Erdoğan, Çin'de uzun vadede imalat yapma planlamasını şart gördüklerini belirterek, "Şimdiden bu planları yapıyoruz. Çin'in imkânlarını değerlendirmemiz lazım. Çünkü Türkiye pahalı olmaya başlıyor" dedi.
Erdoğan, Çin'de bir ofisleri bulunduğunu, Çinli mühendis ve ticaret elemanlarının görev aldığı ofisi, Ar -Ge çalışması yapmak ve bazı yan ürünleri tedarik etmek amacıyla kullandıklarını söyledi. Erdoğan, "Yakın planda imalat düşüncemiz yok, ama uzun vadede var. Ben üç seneden sonrasına uzun vade diyorum. Çin'in imkânlarını uzun vadede değerlendirmemiz lazım. Çünkü Türkiye pahalı olmaya başlıyor. Türkiye'de işçilikler bin doları buldu. Çin'de hâlâ 100-150 dolar" diye konuştu.
YTL'nin değerlendiğini ve YTL bazında olan masrafların ciddi şekilde maliyet artışına neden olduğunu belirten Erdoğan, şunları söyledi: "Dolayısıyla bence Çin ve Hindistan'ın artık düşünülmesi lazım. Çin'deki imalat ilk etapta elektronik olabilir. Dijital televizyonlar ve her türlü dijital üründe güçlü olabiliriz. Çin'de dünyanın önde gelen Sharp, Toshiba ve JVC gibi firmalarına üretim yapabiliriz ancak bakir bir pazar olan Çin'e Vestel markasını da sunmayı düşünüyoruz. İmalat ülkede teşviklerin en fazla olduğu yerde düşünülebilir."