Çin'de yanlış ekonomik veri skandalı

Çin'de yanlış ekonomik veri skandalı
Çin'de yanlış ekonomik veri skandalı
Çinli yerel yetkililer, ekonomik büyüme rakamlarının yüksek çıkması için bazı verilerle oynandığını itiraf etti

Ekonomik büyümesi ile tüm dünyanın dikkatlerini üzerine çeken Çin, büyük bir skandala imza attı. Uzun zamandır Çin'de açıklanan ekonomik verilerin doğruluğu ile ilgili şüpheler varken bu iddia ilk kez yetkililer tarafından kabul edildi. 

Çin'in devlet haber ajansı Xinhua'ya konuşan bazı yerel yetkililer, "Büyüme oranlarını yüksek göstermek için son yıllarda ekonomik veriler üzerinde oynandı. Gerçekte büyüme rakamları daha küçüktü" dedi. 

Çinli yetkililerin, milli gelir rakamlarını yüksek göstermek için hanehalkı ve mali gelir rakamlarının olduğundan daha büyük gösterildiğini söylediği ifade edildi. 

Adı açıklanmayan bir yetkili, "Eski büyüme rakamları şişirilmemiş olmaydı bugün ekonomide yaşanan yavaşlama bu kadar sert olmazdı" diye konuştu. 3 yıl önce yüzde 9,5 büyüme rakamına ulaşan Liaoning eyaletinin, son olarak yüzde 2,7 büyüdüğü ve rakamlar arasındaki bu farkın dikkat çekici olduğu kaydedildi.

Çin hükümeti tarafından açıklanan ulusal verilerin yerel yönetimler tarafından sunulan verilere göre daha doğru olduğu düşünülmesine rağmen pek çok analist, resmi ekonomik verilere temkinli yaklaşmayı tercih ediyor. 

Goldman Sachs Asya-Pasifik Bölgesi Baş Ekonomisti Andrew Tilton, Eylül ayında, ekonomik aktivite göstergelerine istinaden Çin ekonomisinin yüzde 6'nın biraz altına büyüdüğünü söylemişti. (HABERTÜRK)

bigPara.com