Çin'den ABD ve AB'ye rest

Çin, Avrupa Birliği ve ABD'nin bu ülkeden ithal edilen tekstil ürünlerine sınırlama getirmesi üzerine harekete geçti. Çin Maliye Bakanlığı, 1 Haziran'dan itibaren 81 kategorideki tekstil ürününden alınan ihracat vergisinin iptal edildiğini duyurdu.

İSTANBUL - Çin, Avrupa Birliği ve ABD'nin bu ülkeden ithal edilen tekstil ürünlerine sınırlama getirmesi üzerine harekete geçti. Çin Maliye Bakanlığı, 1 Haziran'dan itibaren 81 kategorideki tekstil ürününden alınan ihracat vergisinin iptal edildiğini duyurdu. Financial Times gazetesine göre Çinli yetkililer, bu kararın AB ve ABD'nin sınırlamaları karşısında zor duruma düşen Çinli işletmelerin yükünü hafifletmeyi amaçladığını ifade etti. Çin Ticaret Bakanlığı sözcüsü Chong Quan tekstil ihracatına karşı alınan kararın kabul edilemez olduğunu belirterek 'Bu önlemler dünyaya yalnızca korumacılık konusunda yanlış sinyaller göndermekle kalmıyor, aynı zamanda global rekabet için piyasalara çıkan Çinli girişimcilere de zarar veriyor' dedi. Çin'in tekstil ihracatı kotaların kaldırılmasının ardından yılın ilk üç ayında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 19 artarak 22.9 milyar dolara çıktı.
Avrupa Komisyonu sözcüsü Claude Veron-Reville ise Çin'in eleştirilerini reddederek "Önlemleri son aylardaki verilere dayandırarak aldık. Veriler Çin'in tekstil ihracatının zarar verici boyutlara ulaştığını gösteriyor' dedi.