Çin'den Afrika'ya 1.9 milyar dolar

Çin-Afrika İşbirliği Forumu, Çin ile Afrika arasında yeni bir stratejik ortaklık ilişkisinin kurularak geliştirilmesine karar verdi. Çin-Afrika İşbirliği Forumu Pekin Zirvesi sonunda yayımlanan bildirgede...

PEKİN - Çin-Afrika İşbirliği Forumu, Çin ile Afrika arasında yeni bir stratejik ortaklık ilişkisinin kurularak geliştirilmesine karar verdi. Çin-Afrika İşbirliği Forumu Pekin Zirvesi sonunda yayımlanan bildirgede, yeni Çin-Afrika stratejik ortaklık ilişkisinin, siyaset alanında eşitlik ve karşılıklı güven, ekonomi alanında işbirliğiyle ortak kazanç ve kültür alanında birbirlerinin deneyimlerinden faydalanma temelinde oluşturulduğu belirtildi. Zirvede onaylanan Çin-Afrika İşbirliği Forumu Pekin Zirvesi Bildirgesinde, Çin ile Afrika arasında yeni bir stratejik ortaklık ilişkisinin kurulup geliştirileceği belirtildi. Toplantıda, önümüzdeki üç yıl içinde uygulanacak 'Çin-Afrika İşbirliği Forumu-Pekin Eylem Planı da onaylandı.
Öte yandan, Çin'den 12 işletme ve kuruluş, Afrika ülkelerinin hükümetleri ve işletmeleriyle 1.9 milyar dolar tutarında 16 işbirliği anlaşması imzaladı. Etiyopya, Mısır, Güney Afrika Cumhuriyeti, Nijerya, Kenya ve Gana dahil 11 Afrika ülkesiyle imzalanan projeler, altyapı tesisleri inşası, telekomünikasyon ve teknik donanım ihracatı, doğal kaynakların geliştirilmesi ve finans sigortası gibi alanları kapsıyor.
Zirveden sonra yapılan açıklamada Çin Uluslararası Ticaret İlerletme Derneği ile Afrika Sanayi ve Ticaret Dernekler Birliği arasında Çin-Afrika Ortak Sanayi ve Ticaret Derneği'nin kurulmasıyla ilgili işbirliği anlaşmasının da imzalandığı duyuruldu.