Çin'den ayakkabı ithalatına vergi geldi

Türkiye Ayakkabıcılar Federasyonu Başkanı Hasan Özcan, yurtdışından ithal edilen kösele tabanlı ayakbının çiftine 3 dolar vergi getirildiğini söyledi. Hasan Özcan'ın verdiği bilgiye göre bu konudaki tebliğ dün yürürlüğe girdi.

KONYA - Türkiye Ayakkabıcılar Federasyonu Başkanı Hasan Özcan, yurtdışından ithal edilen kösele tabanlı ayakbının çiftine 3 dolar vergi getirildiğini söyledi. Hasan Özcan'ın verdiği bilgiye göre bu konudaki tebliğ dün yürürlüğe girdi.
Son iki yıldır sektörde Uzakdoğu 'dan yapılan ucuz ayakkabı ithalatı nedeniyle tehlike çanlarının çaldığını belirten Hasan Özcan şöyle konuştu:
"Önce bu bölgeden gelen malların her gümrük kapısından Türkiye'ye girişi yasaklandı. Ardından bu ayakkabıların üzerine üretildikleri ülkelerin isimlerinin yazılması kararı alındı. Buna rağmen Çin, her yolu deneyerek ülkemize ucuz ve kalitesiz ayakkabıları sokmaya çalıştı. Bakanlar Kurulu bunun üzerine ithalatta koruma önlemleri alınmasına yönelik kararı yürürlüğe soktu. Bugün (dün) de ilgili tebliğ yürürlüğe girdi.
Yürürlüğe giren tebliğle her bir çift ithal kösele ayakkabıya uygulanacak verginin gelecek yıl 2.85, üçüncü yıl 2.70 dolara düşeceğini anlatan Özcan şunları kaydetti: "İthal spor ayakkabılara ise bu yıl 2 dolar vergi uygulanacak. Karar, güç kaybeden sektör için önem taşıyor. Üç yıllık koruma dönemi, yerli ayakkabı üreticisinin güçlenmesi için şans olacak" dedi.