'Çin'den korkmayın'

Dünyanın en hızlı büyüyen ekonomilerimden olan Çin Halk Cumhuriyeti'nde yatırım yapan Türk firmaları, Çin pazarından korkulmaması gerektiğini söyledi.
Haber: MERT İLKUTLUĞ / Arşivi

İZMİR - Dünyanın en hızlı büyüyen ekonomilerimden olan Çin Halk Cumhuriyeti'nde yatırım yapan Türk firmaları, Çin pazarından korkulmaması gerektiğini söyledi. Çin'le çalışan Türk firmaların yöneticileri, "Çin güvene dayalı bir pazar. Sabırla çalışılırsa büyük fırsatlar var" dedi.
Şişecam İhracat Müdürü Rıdvan Reman, Çin'deki faaliyetlerinin ağırlıklı olarak krom kimyasalları konusunda olduğunu belirterek, "1988 yılında Hong Kong'da satış yaparak girdiğimiz Çin pazarında 2003 yılında Şanghay Serbest Bölgesi'nde Şişecam Şanghay Trading Company adı altında yatırım yaparak, Çin'de hızlı ve kalıcı şekilde yer almaya başladık" dedi. Reman, "2004 yılında Paşabahçe'nin cam ev eşyası ihracatı 1 milyon 200 bin dolar oldu. Kimyasallar grubunda ise ihracatımız 2004 yılında 9 milyon 200 bin dolara ulaştı. Deri tabaklamada kullanılan kimyasalların ihracatında ise Çin'in payı bütün ihracatımız içinde yüzde 39" diye konuştu. Reman, Çin'de iş yapabilmek için bölge kültürünü tanımak ve sabırlı olmak gerektiğini söyledi.
Koç cirosunu artıracak
Demirdöküm Genel Müdür Yardımcısı Emre Kavukçu ise Çin'de yağlı radyatör ve fanlı ısıtıcı üretimi yapılıp pazarlandığını belirterek, Çin'de iki şirketleri olduğunu açıkladı.
Pazarlama şirketinin yüzde 45'inin Çinli Chung Mei'ye ait olduğunu belirten Kavukçu, üretiminse tamamen Koç Grubu'nda olduğunu söyledi. Demirdöküm'ün geçen yıl Çin'de faaliyete geçen fabrikasının açılışını Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Koç ve Chung Mei'nin sahibi Sebastian Man birlikte yapmıştı.
Emre Kavukçu şöyle devam etti:
"Çin'de yatırım yapmak Demirdöküm'ün değil Koç Grubu'nun bir stratejisiydi. 3-4 yıl içinde grubumuzun Çin'le ticaretinin 150 milyon doları geçmesini bekliyoruz. Çin'de bir yılda 4 milyon dolarlık satış yaptık."
Kibar Dış Ticaret Uzakdoğu Müdürü Mehmet Karataş ise Çin'e gerçekleştirdikleri demir-çelik ihracatının 100 milyon dolara ulaştığını söyledi. Mehmet Karataş, "Çin'den korkacak bir durum yok" açıklamasını yaptı.