Çin'den petrol devine 17 milyar dolar

İSTANBUL - Çin’in ulusal petrol şirketi CNPC ve önemli petrol üreticilerinden Cnooc, İspanyol Repsol’ün Arjantin’in en büyük petrol üreticisi YPF’deki yüzde 84’lük hissesi için 17 milyar doları gözden çıkardı. Wall Street Journal gazetesinin haberine göre bu operasyon Çin’in ülke dışındaki en yüksek  miktarla şirket satınalma girişimi olacak.
Çin’in böylesine büyük bir teklif vermesi, bu ülkenin küresel enerji kaynaklarına duyduğu açlığı ve yatırım yapma arzusunu göstermesi bakımından da çok çarpıcı bulundu. Çin başbakanı Wen Jiabao, temmuz sonunda yaptığı açıklamada ülkesinin 2.3 trilyon dolarlık döviz rezervinin bir kısmıyla yabancı ülkelerdeki şirketleri satın almak istediklerini söylemişti. Açıklamanın ardından görüş belirten Çinli bankacılar da bu atılımın ağırlıklı olarak doğal kaynakları zengin ülkelerde gerçekleştirileceğini söylemişlerdi.
Repsol Arjantin’de 1990’lı yıllarda satın aldığı YPF’nin yüzde 14.9’luk hissesini 2007 yılında Arjantinli Grupo Petersen’e  2 milyar 240 milyon dolara satmıştı. Geriye kalan hisseler ise küçük yatırımcıların elinde. Tarafların 30 Temmuz’da Avrupa’da adı açıklanmayan bir şehirde biraraya gelip konuyu görüştükleri belirtildi.  YPF hisseleriyle Rus ve Hindistanlı şirketlerin de ilgilendiği ancak Çinlilerin daha önde olduğu öne sürülüyor. (Radikal)