Çin'den yeni faiz artırımı

Dünyanın en büyük dördüncü ekonomisi olan Çin'de dengeyi bozma riski yaratan fazla kredi ve yatırımın yavaşlatılması amacıyla alınan bir dizi sıkılaştırma adımının sonuncusu olarak faiz oranları yükseltildi.

PEKİN - Dünyanın en büyük dördüncü ekonomisi olan Çin'de dengeyi bozma riski yaratan fazla kredi ve yatırımın yavaşlatılması amacıyla alınan bir dizi sıkılaştırma adımının sonuncusu olarak faiz oranları yükseltildi. Çin Merkez Bankası, internet sitesinde (www.pbc.gov.cn) yaptığı açıklamada, bankalara gösterge mevduat faizini ve borç verme faizlerini 27 baz puan artırmalarını istedi. Bir yıllık mevduat faiz oranı şu anda yüzde 2.52 ve bir yıllık borç verme faizleri yüzde 6.12'de bulunuyor.
27 Nisan'da faiz artırmıştı
Çin Merkez Bankası borç verme faizlerini 27 Nisan'da aynı oranda yükseltmiş, ancak mevduat faizlerini değiştirmemişti. Bu dönemden sonra Merkez Bankası aynı zamanda bankaların rezervlerinde bulundurmaları gereken mevduat oranını da yükseltmiş ve bankaları belirli sektörlere kredi vermeyi durdurmaları ve bankacılık sisteminin dışında, açık piyasa işlemleriyle daha fazla para çekmesi konusunda bilgilendirmişti.