Çin'den yuan uyarısı

Çin Başbakanı Ven Ciabao, bazı kimselerin Çin para birimi yuanın değerinin artırılmasını şiddetle istediklerini, ancak artışla gelebilecek sorunları göremediklerini söyledi.

PEKİN - Çin Başbakanı Ven Ciabao, bazı kimselerin Çin para birimi yuanın değerinin artırılmasını şiddetle istediklerini, ancak artışla gelebilecek sorunları göremediklerini söyledi.
Ven, gazetecilerin sorularını yanıtlarken, Çin'in sorumluluğunu bildiğini, ayrıca, parasının değer artışı ve kur oluşum sistemi konusunda, sadece kendi çıkarlarını değil, komşu ülkeleri ve dünyada yaşanabilecek etkileri de göz önünde bulundurması gerektiğini söyledi. Çin'in, yuan kurunun daha esnek olmasını sağlamak amacıyla, kur reformu ile ilgili planları incelediğini anlatan Ven, şöyle konuştu: "Çin ekonomisindeki sorunlar yapısaldır ve ekonominin büyüme şeklinden kaynaklanıyor. Çözümü zaman gerektiriyor. Çin hükümeti, sorunları ekonominin işleyiş mekanizması ve ekonomik yöntemlerle çözmeye öncelik verecek." Ven, soru üzerine, Rusya hükümetinin Sibirya petrol ve doğalgaz boru hattı yapılırken, hattın öncelikle Çin'e ulaştırılmasını düşündüğünü ve bu konuda söz verdiğini kaydetti.