'Çin'e karşı birleşelim'

1 Ocak 2005'ten itibaren kotaların kalkması ile oluşan Çin tehdidine karşı Dünya Ticaret Örgütü (DTÖ) nezdinde örgütlenen İstanbul Deklarasyonu hareketinin üçüncü toplantısı Washington'da yapılıyor.
Haber: TÜRDA ÖZMEN / Arşivi

WASHINGTON - 1 Ocak 2005'ten itibaren kotaların kalkması ile oluşan Çin tehdidine karşı Dünya Ticaret Örgütü (DTÖ) nezdinde örgütlenen İstanbul Deklarasyonu hareketinin üçüncü toplantısı Washington'da yapılıyor. GAFTT-Adil Tekstil için Global İttifak adını alan İstanbul Deklarasyonu. 2004 yılının Mart ayında Türk ve ABD'li sektör temsilcilerinin liderliğinde oluşmuştu.
GAFFT, Washington'da iki gün sürecek toplantıda, tüm dünyaya "Çin'in tekstildeki tehditine karşı pazarınıza sahip çıkın" çağrısı yaptı.
Deklarasyon oluşumunun başını çeken İstanbul Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (İHKİB) Başkanı Orakçıoğlu toplantıda yaptığı konuşmada, deklarasyonu imzalayan ülkelerin pazar koşulları ve çözüm önerilerini dile getireceğini ve bundan hareketle Çin"e karşı 2005 stratejisinin belirleneceğini söyledi.
Süleyman Orakçıoğlu Türkiye'nin önerisinin "pazar dengelerinin bozulması durumunda otomatik olarak devreye girecek bir korunma mekanizmasını etkinleştirecek denetleme mekanizması geliştirilmesi" olduğunu belirtti.
Orakçıoğlu, Çin'in DTÖ katılım protokolünde yer alan ve pazar bozucu bir etkisi bulunması halinde ülkelerin kota artışını yüzde 7.5 ile sınırlamasını öngören 242. maddenin tüm ülkeler tarafından uygulanmasını istedi. ABD'nin bu çerçevede 29 Ocak'ta korunma tedbirlerini hayata geçireceğine dikkati çeken Orakçıoğlu, başta Fransa olmak üzere pek çok ülkenin bu konuda hazırlık içinde olduğunu ifade etti. Bugün sona erecek toplantıdan bir deklarasyon çıkması bekleniyor. Dünya ticaretindeki kotaların 1 Ocak 2005'ten itibaren kalkması, özellikle 350 milyar dolarlık dünya tekstil pazarında ürkütücü sonuçlar doğuracak. DTÖ'nün tahminlerine göre, Çin, dünya tekstil ve konfeksiyon pazarının yüzde 50'sine sahip olacak ve bu sektörde 30 milyon kişi işsiz kalacak.