'Çin'e önlem alın' yürüyüşü

Türk tekstil ve hazır giyim sektörünün temsilcileri, Avrupa Birliği Komisyon Başkanı Jose Manuel Barroso ve ticaretten sorumlu üye Peter Mandelson'a faks çekerek Çin'e karşı önlem alınmasını istedi.

İSTANBUL - Türk tekstil ve hazır giyim sektörünün temsilcileri, Avrupa Birliği Komisyon Başkanı Jose Manuel Barroso ve ticaretten sorumlu üye Peter Mandelson'a faks çekerek Çin'e karşı önlem alınmasını istedi.
Sektör temsilcileri, ellerinde taşıdıkları 'AB, Çin'in haksız rekabetini durdur', 'Çin'e Karşı Çin Seddi', 'Mandelson sesimize kulak ver' gibi mesajların yer aldığı dövizlerle, yürüyerek Sirkeci Postanesi'nin önüne geldi.
İstanbul Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği Başkanı Süleyman Orakçıoğlu'nun yanı sıra İHKİB ve EURATEX Yönetim Kurulu Üyesi Ruşen Çetin, İstanbul Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği (İTHİB) Başkanı İsmail Gülle, Türkiye Tekstil Örme ve Giyim Sanayi İşçileri Sendikası Başkanı Zeki Polat, Tekstil İşçileri Sendikası Genel Sekreteri Muharrem Kılıç'ın da aralarında bulunduğu sektör temsilcilerinin katıldığı etkinlikte açıklama Süleyman Orakçıoğlu'ndan geldi.
AB Komisyonu'nun, tarihi bir karar aşamasında olduğunu vurgulayan Süleyman Orakçıoğlu, şunları söyledi:
"2004'te AB'de 165 bin kişi, Çin'in uyguladığı sosyal ve ticari damping sonucunda işini kaybetti. Bu rakamın 2005'te 1 milyona ulaşacağı hesap edilmektedir. Hiçbir gerekçe, bu durumu kabul edilir olarak gösteremez.''
Sektör temsilcileri daha sonra AB Komisyon Başkanı Jose Manuel Barroso ve ticaretten sorumlu üye Mandelson'a mektup gönderdi.