Ciner ek teminatı ödemedi, Boğaziçi iptal yolunda

Ciner ek teminatı ödemedi, Boğaziçi iptal yolunda
Ciner ek teminatı ödemedi, Boğaziçi iptal yolunda
Elektrik dağıtım ihalelerinin en önemli bölgesi Boğaziçi elektrik dağıtımda üçüncü teklif sahibi Turgay Ciner de ödemesi gereken ek geçici teminatı ödemedi.
Haber: NEŞE KARANFİL / Arşivi

Elektrik dağıtım ihalelerinin en önemli bölgesi olan Boğaziçi elektrik dağıtımda üçüncü teklif sahibi Turgay Ciner de ödemesi gereken ek geçici teminatı ödemedi. Turgay Ciner’in sahibi olduğu Park Holding’e ek geçici teminatı yatırması şartıyla mart ayının sonuna kadar süre verilecekti. İlk süre aralık ayı sonunda dolmuştu. Yüzde 2 teminat ödemesi şartıyla 31 Ocak tarihine kadar süre verilmişti. Ancak Ciner parayı ödemedi. Bu durumda artık Boğaziçi elektrik dağıtım ihalesi iptal edilecek. Çünkü elektrik dağıtıma üç teklif sahibi teklif vermişti. Ciner’in 20 milyon doları da yanmış oldu. Şimdiye kadar elektrik dağıtım özelleştirmelerinden yatırılmayan ihale bedelleri nedeniyle 220 milyon dolar tutarında teminat yandı. Buna Başkentgaz da eklendiğinde teminat geliri 328 milyon doları buluyor.

Boğaziçi elektrik ihalesi 2010 yılında yapılmıştı. En yüksek teklifi Mehmet Karamehmet-Mehmet Kazancı tarafından kurulan MMEKA vermişti. Şirket, 2 milyar 990 milyon dolarlık bedelden önce, ödemesi gereken ek teminatı yatırmamış, bunun üzerine sıra ihalede en yüksek ikinci teklifi veren AKSA şirketine geçmişti. 2 milyar 750 milyon dolarla ihalede en yüksek 2. teklifi veren AKSA da ihaleye devam etmesi için gereken teminatı yatıramamıştı. Bunun üzerine sıra ihalede en yüksek 3. teklifi (2 milyar 496 milyon dolar) veren Turgay Ciner’in sahibi olduğu Park Holding’e geldi. Park Holding’in 49,9 milyon dolarlık geçiçi ek teminatı yatırması gerekiyordu. Park Holding de ihaleye devam etmediği için Boğaziçi elektrik dağıtım ihalesinin artık iptal edilmesi gerekiyor.

Teminat 220 milyon doları buldu
Özelleştirme İdaresi’nin elektrik dağıtım ihaleleri ve Başkentgaz nedeniyle irat kaydettiği teminatlar 220 milyon doları buldu. İhale sürecinde en çok teminatı Mehmet Emin Karamehmet-Mehmet Kazancı ikilisi yaktı. Karamehmet ile Kazancı MMEKA şirketiyle elektrik dağıtım ihalelerinde 35 milyon dolar, Başkent Doğalgaz’da da 108 milyon dolar yaktı. Park Holding’in teminatı yanıncaya kadar irat kabul edilen miktar 200 milyon doları bulmuştu. Park Holding’in 20 milyon doları ile birlikte büyüklüğü 220 milyon dolara ulaştı. Başkent Doğalgaz da eklendiğinde gelir 328 milyon dolara ulaşıyor.