Cıngıllıoğlu C Bank'ı sattı

İsrail'in en büyük bankası Bank Hapoalim'in (BH) ve bir yatırım fonu olan RP Capital Group'un, C Kredi ve Kalkınma Bankası'nın (C Bank) çoğunluk hisselerini alacağını açıkladı.

İSTANBUL - İsrail'in en büyük bankası Bank Hapoalim'in (BH) ve bir yatırım fonu olan RP Capital Group'un, C Kredi ve Kalkınma Bankası'nın (C Bank) çoğunluk hisselerini alacağını açıkladı. Aktif büyüklüğü 60 milyar dolar olan ve yüzde 70'i halka açık Hapoalim'in Tel Aviv Borsası'na yaptığı bildirimde, C Bank ile 113 milyon dolar karşılığında hisselerinin yüzde 50'den fazlasını satın almak üzere prensip anlaşmasına varıldığını duyurdu. Açıklamada, Bank Hapoalim'in çoğunluk hisselerine sahip olacağı C Bank aracılığıyla Türk bankacılık sektöründe çeşitli ortak yatırımlara gitmeyi planladığı da duyuruldu.
C Bank açıklamasında ise, "BH'nin yatırımı ile C Bank'ın sermayesi 200 milyon dolara çıkacak. BH bu yatırım sonrasında C Bank'ta yüzde 57.5 hisseye sahip olacak. RP Capital Group da yüzde 7.5 hissedar olmak için anlaşmaya imza attı" denildi.
Avrupa, ABD, Latin Amerika ve Uzakdoğu'da da bankaları olan BH'nin, İsrail'de tüketici kredileri, mortgage, kredi kartı ve kurumsal bankacılık alanında pazar lideri olduğu açıklandı. RP Capital'i ise, Rafael Berber ve Petr Kellner tarafından kurulan Doğu Avrupa, Ortadoğu ve Afrika'da yatırım yapan bir fon. Berber, Merrill Lynch'in sermaye piyasası grubunun eski yöneticisi ve bankada Avrupa'da gelişen piyasaların kurucusu; Kellner ise Çek Cumhuriyeti'nde PPF Group'un sahibi. Çek Cumhuriyeti'ndeki en büyük özel finansal hizmetler grubu olduğu belirtilen PPF'nin, ülke dışında RP Explorer ve RP Japan Opportunities Fund kanalıyla yatırımı var.
2002'de satın almıştı
Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu'nun 1 Kasım 2002 tarihinde yaptığı ihalede, Toprak Yatırım Bankası'nın yüzde 89.92 hissesini C Faktoring satın aldı.
C Factoring'in sahibi ise bankacılık sektörünün yakından tanıdığı Halit Cıngıllıoğlu idi. 2001 ekonomik krizinde Demirbank'ın batışının ardından yasalara göre banka sahibi olamayan Halit Cıngıllıoğlu C Bank'ı kızı Damla adına satın aldı. Her ne kadar C Bank C Factoring kızı Damla'ya ait görünse de arka tarafta yılların kurt bankacısı baba Cıngıllıoğlu olduğu biliniyor. Halen C Bank'ın yönetim kurulu başkanlığını ise yine tanıdık bir isim olan Demirbank'ın eski genel Müdürü Hasan Akçakayalıoğlu yürütüyor. (Radikal, aa)