Çin'in orta sınıfı mutsuz

Çin'in orta sınıfı mutsuz
Çin'in orta sınıfı mutsuz
Çin'in büyüyen ekonomisine paralel sosyal imkanların yanı sıra hayat pahalılığının da her gün arttığı büyük şehirlerinde yapılan araştırma, orta sınıfın mutsuz olduğunu ortaya koydu.

Orta sınıfta yer alan 100 bin kişi arasında yapılan araştırmada, insanların, kazancı iyi olmasına rağmen fazla çalışmaktan mutsuz oldukları ortaya çıktı. Bölgeler arası sıralamada ise en mutsuz orta direk, Şanghay'da görüldü.
Şanghay'da yaşayan Cou, iyi bir geliri, evi ve arabası olduğunu, ancak ailesiyle hiç vakit geçiremediğini belirtti. Cou, yoğun iş yükü nedeniyle sosyal hayatının olmadığını ve işini kaybetme korkusundan ötürü bu durumdan şikayetçi olamadığını söyledi. 

Ülkede 10 eyalet ve 35 şehirde yapılan araştırmada, "en mutlu ailelerin" bulunduğu bölgelerde bile, insanların yarısının işinden ve çok çalışmaktan şikayetçi olduğu ifade edildi. Araştırma, orta sınıftaki genel sıkıntıların ağır iş yükü, gelecek kaygısı, çocuklarının eğitimi ve işini kaybetme korkuları olduğunu gösterdi. 

Çin Sosyal Bilimler Akademisi Sosyal Politikalar Araştırma Merkezinden Tang Cun, hükümetin 12. beş yıllık kalkınma planında (2011-2015) orta sınıfın şartlarını iyileştirmek yönünde gayret göstermesi gerektiğini vurguladı.
Cun, orta direğin Çin'in omurgası ve sorumluluk üstlenen sınıfı olması gerektiğini ifade etti.
Çin sosyal Billimler Akademisi araştırmacılarından Lü Şüeyi de Çin'in yüzde 23'ünün orta sınıf kapsamında olduğunu, bu oranın 2020 yılına kadar yüzde 40'lara çıkması gerektiğini belirtti. (AA)

bigPara.com