'Çin'le ilişkileri yeniden ısıtıyoruz'

'Çin'le ilişkileri yeniden ısıtıyoruz'
'Çin'le ilişkileri yeniden ısıtıyoruz'

Bakan Çağlayan, ?Çin?le donmuş olan ilişkiler yeniden bozdolabından çıkarılıp servise kondu? dedi.

ŞANGHAY - Dış ticaretten sorumlu Devlet Bakanı Zafer Çağlayan, Çin ile Türkiye arasında kısa süre öncesine kadar ‘donan’ ilişkilerin yeniden ısınmaya başladığını bildirerek, “İki ülke arasındaki ilişkilerimiz, özellikle ekonomik ilişkilerimiz dipfirize konmuştu. Şimdi yeniden ısınmaya başladı” dedi. Bakan Çağlayan, çeşitli temaslarda bulunmak üzere geldiği Çin’in Şanghay kentinde işadamları ile bilgilendirme ve değerlendirme toplantısı yaptı. Buradaki konuşmasında, kısa bir süre önce de Çin’e geldiğini hatırlatan Bakan Çağlayan, bu ziyaretinin sebebinin siyasi ve ekonomik ilişkilerdeki gevşeme olduğunu söyledi.
“Donmuş olan ilişkiler yeniden bozdolabından çıkarılıp servise kondu. Özellikle ekonomik alandaki ilişkilerimiz dipfrize konmuştu şimdi yeniden ısınmaya başladı” diyen Çağlayan, ilişkilerin artırılarak devam etmesini istediklerini söyledi. Kendisinin Çin’i hiçbir zaman tehdit olarak görmediğini, hep fırsat olarak değerlendirdiğini ifade eden Çağlayan, bu ülkenin dünyanın üçüncü büyük ithalatçısı olduğuna ve dünyadan 1.2 trilyon dolarlık alım yaptığına işaret etti. Türkiye’nin bu alımdaki payının ise 1.5 milyar dolar olduğunu belirten Çağlayan, iyi değerlendirilirse bu binde 1’lik payın yüzdeler seviyesine çıkacağını dile getirdi. 

‘Ticaret Çin’de de olsa gidin’
Bakan Çağlayan, ‘ilim Çin’de de olsa gidiniz öğreniniz’ sözüne de atıfta bulundu ve bu sözü ‘ticaret Çin’de de olsa gidiniz, öğreniniz’ şeklinde değiştirdiklerini kaydetti. Zafer Çağlayan, Çin’e yapılan tavuk ayağı ihracatına da değindi ve geçmişte yaşanan kuş gribi dolayısıyla Türkiye’ye konulan ambargo sonucu bu ürünün Singapur üzerinden Çin’e getirildiğini, bunun da maliyetleri artırdığını belirtti.
Dünya Ticaret Örgütü’nün bu ambargoyu kaldırdığını ifade eden Çağlayan, bu konuda bir düzeltme yapılacağını ve bu sayede Çin’e tavuk ayağı ihracatının 40 milyon dolara çıkacağını söyledi.  Çağlayan, diğer ilişkilerin de geliştirilmesine çalışıldığını bu kapsamda Çin’in üç kentine her gün uçak seferleri konulacağını söyledi. (Radikal)