Çinli büyük şirketler ABDli rakiplerini geçti

Çinli büyük şirketler ABDli rakiplerini geçti
Çinli büyük şirketler ABDli rakiplerini geçti

Çinli şirketlerin finansal kriz dönemine ilişkin net kârlılıkları sınırlı ölçüde daraldı.

Çin'in ilk 500 şirketi, ABDli rakiplerini ilk kez geçti. Liste Asya'nın global krizden daha az etkilenmesinin bir sonucu olarak yorumlanıyor

PEKİN - Çin’in en büyük 500 şirketinin performansı ilk kez ABDli rakiplerini geçti. Çin Girişimciler Konfederasyonu (CGK) tarafından 2008 yılına ilişkin veriler ışığında yapılan çalışmaya göre, Çin’in en iyi performans gösteren şirketlerinin net kârlılığı 171 milyar dolar düzeyinde bulunuyor. CGK tarafından bir önceki yıl yapılan çalışmada ise, Çinli şirketlerin net kârlılığı 99 milyar dolar düzeyindeydi. Çin’in en büyük 500 şirketine ilişkin çalışma 2002 yılından beri yapılırken, Fortune 500 ile benzer özellikler içeriyor. Çinli şirketler, net kârlılığı finansal krizin yaşandığı yıl olan 2008’de yüzde 13.2 düşerken Fortune 500’deki ABD’li şirketlerin kârlılığında yüzde 85’lik düşüş yaşandı. CGK Başkan yardımcısı Wang Jiming, Çin’in en büyük 500 şirketinin performansının Asya ülkelerinin ABD ve global ölçekte önde gelen ülkelere göre krizden daha az etkilendiğini gösterdiğini ifade etti. Çinli şirketler 2009 yılına ilişkin global şirketlerin değerlendirmesinin yapıldığı listede de dikkat çekici performans gösteriyor.  Çinli girişimcilerin, doğru politikalar ve ülkedeki makroekonomik koşulların görece olarak iyi olması nedeni ile Batılı rakiplerine karşı daha iyi sonuçlar aldıkları belirtiliyor. Buna karşın, Çinli şirketlerin, global ölçekte büyük rakiplerine karşı inovasyon, iş modelleri kaynakların etkin kullanımı gibi alanlarda geride olduğu hatırlatılıyor.  

Nadir bulunan madenlere sınırlama
Çin, ayrıca ülkede bulunan fakat tabiatta nadir olan madenlerin üretim ve ihracatına sınırlama getiriyor. ABD’nin önde gelen gazetelerinden New York Times’ın haberine göre, dünya genelinde tabiatta ender bulunan madenlerin üretiminin yüzde 93’ünü tek başına gerçekleştiren Çin, bu şekilde yabancı şirketleri ülkesine çekmenin planlarını yapıyor.
Bu kararın sonucunda, yabancı şirketlerde bu tür nadir bulunan madenlere ulaşabilme imkânına kavuşmuş olacaklar. Diğer taraftan Çin ise, bu şekilde kendi ekonomik ihtiyaçları çerçevesinde üretim yapabilecek.
Son 3 yıl içinde ihracatta kademeli olarak indirime giden Pekin yönetiminin bu yıl uygulamaya koyduğu kotalar son yılların en düşük düzeyine işaret ediyor. Pekin, bu yöntemle global üreticileri, fabrikalarını Çin’de kurmaya zorluyor.
Hükümet merkezli Baotou Rare Earth Research Institute başkan yardımcısı Zhang Peichen, “İleride bu tür madenlerin kullanımı, ihracatından daha önemli olacak” diye görüşlerini özetliyor. Bu tür madenler, yeşil teknolojilerin kullanımı açısından da kritik öneme sahip bulunuyor. (Radikal)