Çinli Chery Türkiye'yi sevdi

Çinli Chery Türkiye'yi sevdi
Çinli Chery Türkiye'yi sevdi
Türkiye'de 2,5 yılda 5 bin adetlik satış rakamına ulaşan Chery, Kasım ayında pazara sunacağı iki yeni modelle yılı, geçen yıla göre yüzde 50'ye yakın artışla kapamayı hedefliyor.

İZMİRTürkiye ’de distribütörlüğünü Mermerler Otomotiv’in yürüttüğü Çinli Chery, Türkiye pazarını sevdi.Mermerler Otomotiv Bayi Satış Müdürü Gökhan Altmışdört, otomotiv sektörünü ve Chery’nin Türkiye macerasını AA muhabirine değerlendirdi.

Chery’nin 1997 yılında ilk araç üretimine ve satışına başladığını anımsatan Altmışdört, Çin’in 2009’da dünyada yaşanan sıkıntıların aksine, satışlarını yüzde 45 artırarak, dünyanın bir numaralı ülkesi olduğunu kaydetti.

Altmışdört, otomotiv sektöründe 2008’den önce bir numaralı ülkenin ABD olduğunu, dünya genelindeki krizden etkilenen ABD’nin bu konumunu Çin’e kaptırdığını aktardı.

Altmışdört, "ABD’de satışlar düşünce, Çin satışlarını artırdı ve dünyanın en çok araç üreten, aynı zamanda da satan ülkesi haline geldi. Çin’deki bu pozitif gelişmenin içerisinde de Chery markası - ki sektörde 100’ün üzerinde Çin menşeli marka var - bir numaralı marka olarak seneyi tamamladı" dedi.

Bu bakımdan Mermerler Otomotiv olarak kendilerini şanslı hissettiklerini dile getiren Altmışdört, Çin’in bir numaralı markasının distribütörlüğünü yürüttüklerini, tüm plan ve projelerini buna paralel yaptıklarını anlattı.

NICHE VE CHANCE KASIM AYINDA TÜKETİCİYLE BULUŞACAK
Gökhan Altmışdört, Chery’nin C segmentindeki Niche ve Chance adlı iki modelini, 29 Ekim’de İstanbul Autoshow’da sergileyeceklerini ve Kasım ayında da pazara sunacaklarını açıkladı.

Türkiye’de en fazla araç satışının ve rekabetin C segmentinde olduğunu ifade eden Altmışdört, Türkiye’de satılan her yüz aracın yüzde 40’ını bu segmentteki araçların oluşturduğunu söyledi.

Altmışdört, tüm plan ve projelerini buna göre geliştirdiklerini dile getirerek, bu araçlardan son derece umutlu olduklarını kaydetti.

Altmışdört, "Araçlarımız 1.6 motor hacmine sahip ve 119 beygir gücünde. Bunların düz ve otomatik versiyonları da olacak. Fiyat aralığının ise 30 ile 35 bin lira arasında olmasını bekliyoruz. Daha önümüzde iki aylık bir zaman var. Fiyat, pazarın gidişatıyla doğru orantılı belirlenecek" dedi.

İki buçuk yıllık geçmişlerinde toplam 5 bin civarında araç sattıklarını bildiren Altmışdört, "Geçen sene araç satışımız 2 bin 500’dü. Bu yıl sonuna kadar bu oranı neredeyse yüzde 50 artırarak 4 bin adetlik satış öngörüyoruz" diye konuştu.

"SEKTÖRDE POZİTİF İLERLEME DEVAM EDİYOR"
Gökhan Altmışdört, sektöre ilişkin olarak da "Önümüzdeki senelerin otomotiv sektörü için çok parlak olacağına inanıyoruz" değerlendirmesinde bulundu.

Türkiye’de üç sene içerisinde araç satışının yıllık bir milyona adete ulaşacağını öngördüklerini belirten Altmışdört, şu görüşleri dile getirdi:

"Pazar, geçen yıl 550 bin araç satışıyla kapanmıştı. 2010’da her ne kadar birtakım olumsuzluklar var gözükse de sektörde pozitif ilerleme devam ediyor. Bu sene satışların minimum yüzde 10 artacağı varsayımıyla toplam satışın 625 bin olacağını öngörüyoruz. Sektörde gelişim yüzde 10 olmasına karşın, yeni modellerimizle biz, geçen yıla oranla yüzde 50’ye yakın artış bekliyoruz."(aa)

bigPara.com

  ETİKETLER:

  ABD

  ,

  Türkiye

  ,

  İstanbul

  ,

  İzmir