Çinli Chery'nin fiyatını Türk tüketici belirleyecek

Çinli otomotiv markası Chery, Türkiye'de görücüye çıkıyor. İthalatı için henüz izin alınmayan Chery, ilk kez Türk tüketicisiyle tanışırken Çinli şirket de Avrupa'ya açılmak için Türkiye'yi köprü olarak kullanacak.
Haber: İLKER PEHLİVAN / Arşivi

İSTANBUL - Çinli otomotiv markası Chery, Türkiye'de görücüye çıkıyor. İthalatı için henüz izin alınmayan Chery, ilk kez Türk tüketicisiyle tanışırken Çinli şirket de Avrupa'ya açılmak için Türkiye'yi köprü olarak kullanacak.
Chery'nin altı yeni modeli, Mermerler Otomotiv tarafından Türkiye'ye getirilerek, 2 Kasım'da başlayacak Auto Show 2006'da Türk tüketicisinin beğenisine sunulacak. Mermerler Şirketler Grubu Başkanı Yüksel Mermer, Çin'den gelecek otomobillerin fiyatını Türk tüketicisinin belirleyeceğini söyledi.
Fiyatların belirlenmesi için araştırma yaptıklarını belirten Mermer, "Yaptığımız kamuoyu araştırmasından sonra Çinli Chery'nin yetkililerine diyeceğiz ki tüketici bu fiyattan istiyor, bu fiyattan satalım. Kesin fiyatlar yılbaşından sonra belli olacak. Kimse Çin malı olduğuna inanmıyor. Gelenler 'Mazda'nın yeni modeli mi' diye soruyor" dedi.
Çin'den Türkiye'ye ithalat izni olmadığını hatırlatan Mermer, "Bununla ilgili bir görüşmemiz yok. Önce altyapı çalışmalarını bitirelim. Kimseye bir taahhüdümüz yok. Eğer bu mal kaliteli ve fiyatı da güzelse ithalat izninin olmaması için bir sebep yok. Biz Gümrük Birliği'ni imzalamışız. Dünya Ticaret Örgütü'ne kaydımız var. Çin'in de var. Aslında ithalat yasağı olmaması lazım ama devletler arası çeşitli ilişkilerden dolayı" diye konuştu.
'Türkiye köprü olacak'
Yüksel Mermer, 2007 yılı içinde izin alınmasıyla birlikte Chery modellerinin isteyen Mazda bayilerinde de satılacağını söyledi.
Chery ürünlerinin ABD de dahil 58 ülkeye ihrac edildiğini anlatan Mermer şöyle konuştu: "Çin'de 305 otomobil üreticisi var. Biz Chery'de karar kıldık. Orada araştırma yapan ve Türkiye'de üretim gerçekleştiren şirketlerin yetkililerini de gördük. İngiltere'de Chery'nin testleri yapılıyor. Orada testler bittikten sonra Avrupa'da ithalatı da başlar."
Yüksel Mermer, Chery'nin Türkiye'yi Avrupa'ya açılmak için köprü olarak kullanacağını da açıkladı.
"Türkiye'de fabrika da kurmak istiyoruz. Avrupa'ya açılmak isteyen Chery'nin yetkilileri fabrika için en uygun ülkenin Türkiye olduğunu söylüyor" diyen Mermer, fabrika kurulursa bunu Chery'yle ortak yapacaklarını sözlerine ekledi.
Otomobili görmeden başvuru
Yüksel Mermer, 2007 yılında Türkiye'de satışına başlanması beklenen otomobiller için çok fazla bayilik başvurusu geldiğini söyledi. Şimdilik sadece servis ve yedek parça ağını kurmaya çalıştıklarını belirten Mermer, "Önemli olan servislerin yetkinliği. Şu an çeşitli illerde 25 servisimizi kurduk. Daha otomobili görmeden ve fiyatını bilmeden 200'den fazla bayilik başvurusu aldık" dedi.
Mermerler Otomotiv Autoshow 2006 Fuarı'nda station wagon modeli Boss, lüks otomobil modeli Queen, 4x4 aracı Tiggo, B sınıfındaki otomobili Alia, Kimo ve küçük konsepti QQ modellerini tanıtacak.