Çinli Huawei krize değil 3G'ye baktı söz verdiği Ar-Ge üssünü İstanbul'da açıyor

Çinli Huawei krize değil 3G'ye baktı söz verdiği Ar-Ge üssünü İstanbul'da açıyor
Çinli Huawei krize değil 3G'ye baktı söz verdiği Ar-Ge üssünü İstanbul'da açıyor

Huawei ile Başbakanlık Yatırım Ajansı, imzaları Cumhurbaşkanı Gül?ün Çin gezisi programında attı.

Türkiye'deki üç mobil operatörün 3G altyapısını kuran dünyadaki 50 GSM operatöründen de 36'sına hizmet veren ve 1 milyar kullanıcısı bulunan Çinli telekomünikasyon devi Huawei, 15'inci Ar-Ge merkezini Türkiye'de kuracak

SHENZHEN - Türkiye’de 3G (üçüncü nesil) getiruilen yatırım zorunluluğu sonrası, ilk yatırım kararı Çinli telekomünikasyon ekipman ve hizmet şirketi Huawei’den gelmişti. Firma iki yıl önce 3G cep telefonu hizmetleriyle ilgili araştırma geliştirme merkezi kurmak için kolları sıvadı. İstanbul’da kuracağı Ar-Ge merkezinin telekomünikasyon uygulamaları yazılımı ağırlıklı hizmet vereceğini açıklamştı.
Dün ise yeni Ar-Ge merkezinin kurulmasına ilişkin ‘mutabakat zaptı’ (Memorandum of Understanding), dün Çin’in Shenzhen kentinde, Huawei Telekomünikasyon şirketi (Huawei Türkiye) Genel Müdürü Liang Zhihui ile Başbakanlık Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı (Başbakanlık Yatırım Ajansı) Başkanı Alpaslan Korkmaz tarafından, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün huzurunda imzalandı.

150 Türk mühendis
Dünyadaki 50 operatörün 36’sına hizmet veren ve bir milyar kullanıcısı bulunan Huawei, gerçek anlamda bir telekomünikasyon devi. Şirket misyonunu; insanların yaşamlarını dijital yaşamla aralarında bir iletişim köprüsü oluşturarak zenginleştirmek şeklinde özetliyor. Törende, öncelikli hedefi müşterilerine ve özel ilgi gösterdiği ülkelere kalıcı katkılarda bulunmak olan Huawei’nin Türkiye’yi bölgenin kilit ülkelerinden biri olarak kabul ettiği ve bu nedenle de ilk etapta 150 Türk mühendisinin görev alacağı Ar-Ge merkezini kurma kararı aldığı kaydedildi.
Bu merkezle Huawei’nin yüksek teknoloji birikiminin Türkiye’ye aktarılması, sektör profesyonellerine ve yeni mezunlara iş imkânı yaratılması ve gerek yerel gerekse uluslararası pazarlar için yeni ürünler geliştirilmesi hedefleniyor. 

Korkmaz’a teşekkür
İmza töreni sırasında bir konuşma yapan Başbakanlık Yatırım Ajansı Başkanı Alpaslan Korkmaz, “Bu yatırım projesi, Yatırım Ajansı’nın katma değer yaratan, yüksek teknolojiye yönelik yatırımları teşvik etme temel misyonuna paralel olup büyük önem taşımaktadır. Ajans olarak, başlıca stratejik yaklaşımlarımızdan biri de Türkiye’yi ve ekonomisini, yenilikçilikle desteklenen, bilgiye dayalı bir ekonomi olarak tanıtmaktır. Bu nedenle de, projenin hemen başlangıcında Huawei Ar-Ge merkezinde görev alacak 150 Türk mühendis büyük önem teşkil etmektedir” diye konuştu. 
Huawei Türkiye Genel Müdürü Liang Zhihui ise, “Faaliyet gösterdiğimiz toplumların uzun vadeli ortakları olarak, yüksek kaliteli eğitim aracılığıyla, eğitime katılanların becerilerini en son teknolojilere paralel geliştirmeye büyük önem veriyoruz. Türkiye’de sektörün uzun vadede gelişimine katkıda bulunmaya devam edeceğiz” dedi.
Karar verme sürecindeki etkili çalışmaları ve destekleri nedeniyle Başbakanlık Yatırım Ajansı ve Bilgi Teknolojileri İletişim Kurumu’na  (BTK) teşekkürlerini sunan Zhihui, “Türkiye yalnızca kendi içinde değil, bölgede de ekonomik büyüme için güçlü ve sağlam bir platform teşkil ediyor. Türkiye’deki yetenekli ve kalifiye iş gücü bizleri oldukça etkiledi” şeklinde konuştu.

Türkiye’ye 2002’de girdi
Şirket aynı zamanda Türkiye’deki üç büyük mobil operatörün 3G ekipmanları alanında ana tedarikçisi konumunda bulunuyor. Türkiye pazarında 2002 yılından bu yana faaliyet gösteren Huawei Telekomünikasyon Dış Tic. Ltd. ise şu anda Orta Asya ve Kafkas bölgelerinin merkezi konumunda.
Huawei IP-tabanlı FMC çözümlerinin tümünün tedariki konusunda büyük rol oynuyor ve bu konudaki yatırımlarına devam ediyor. Bu çözümlerle son kullanıcıların her zaman, her yerde kesintisiz iletişim hizmetlerinden yararlanabilmelerine olanak sağlıyor. (Radikal)

Çinli dev bu yıl 30 milyar dolar ciro hedefliyor
Huawei’nin 2008`de cirosu bir önceki yıla göre yüzde 46 artarak 23.3 milyar dolar olmuş. Krize rağmen bu yıl satışların 30 milyar doları aşması öngörülüyor. Şirketin dünyanın farklı şehirlerinde toplam 14 adet Ar-Ge merkezi var ve bünyesindeki 87 bin 500 personelin yarıya yakını buralarda görev yapıyor.
Dünya çapındaki Huawei çalışanlarının yaklaşık yüzde 50’si Ar&Ge çalışmaları yapıyor ve yıllık gelirin yüzde 10’u Ar-Ge çalışmaları için kullanılıyor. Huawei mobil şebeke, geniş bant şebeke, IP-tabanlı, optik şebeke, katma değerli telekom hizmetleri ve uç birimleri içeren ürün gamı oluşturdu. Huawei’nin geleceğe odaklı gelişmelere geçişte bir avantajı bulunuyor ve bu avantaj sayesinde müşterilerine rekabetçi iletişim çözümleri ve hizmetleri sunabiliyor. Dünyanın en iyi 50 operatörünün yüzde 70’ince tercih edilen Huawei, 2002’den bu yana 350 yerel çalışanıyla Türkiye’de gösterdiği faaliyetler kapsamında, Türk Telekom, Turkcell, Vodafone ve Avea ile iş birliği yaparak, şebeke çözümleri ve ekipman sunuyor.