Çinli, işçimden daha mı vasıflı

Çinli, işçimden daha mı vasıflı
Çinli, işçimden daha mı vasıflı
Çalışma Bakanı Dinçer firmaların Çinli işçi çalıştırmak için bakanlığı yol ettiklerini dile getirerek "Her başvurana izin vermek zorunda değiliz" dedi.

ANKARA -AA

Çalışma Bakanı Ömer Dinçer, Çinli işçi çalıştırmak isteyen firmalara sert çıktı. Firmalardan çalışma izni için yoğun talep aldıklarını söyleyen Dinçer, “Çinli işçi sayısı 20 bine ulaştı. Bundan haberiniz var mı? Çinli benim işçimden daha mı vasıflı” dedi.
Dinçer, yabancı işçilere izin verilirken söz konusu işin Türkiye ’deki bir kişi tarafından yapılıp yapılamayacağını analiz ettiklerine dikkat çekti. 

Öncelikli sorun işsizlik Türkiye’de işsizliğin öncelikli sorun olduğunu hatırlatan Dinçer “Aynı işi ülkemizdeki bir işçi yapabilecekken, o iş için yabancı bir işçiye izin vermek vatandaşlarımıza haksızlık olur” dedi. Dinçer, yaptıkları analizlerde işlerin büyük çoğunun ülkedeki işçiler tarafından yapılabileceğini gördüklerini de ifade ederek, bakanlık çalışanlarını her başvuruyu kabul etmek zorunda olmadıkları konusunda uyardıklarını belirtti. Dinçer şöyle konuştu:
“Özellikle son dönemde işsizlikle mücadele etmek adına pek çok yeni projeyi devreye sokuyoruz. Vatandaşlarımız bizden çözüm bekliyor, böyle bir ortamda yabancı işçi çalıştırma konusunda gelen ayrıcalık taleplerinin hiçbirini karşılamıyoruz. Bu günlerde bana gelen taleplere diyorum ki, işsizlikte benden çözüm bekliyor musunuz, o zaman niye ayrıcalık bekliyorsunuz? Çinli işçi benim işçimden daha mı vasıflı? Bu ülkede 20 bin Çinli işçi var, bundan haberiniz var mı?”

bigPara.com

    ETİKETLER:

    Türkiye

    ,

    Ankara