Çinli oto güvenlik testinden çaktı

Çinli oto güvenlik testinden çaktı
Çinli oto güvenlik testinden çaktı
Çinli otomobil üreticisi Landwind'in bu yaz AB pazarına sunduğu çok amaçlı taşıt sınıfındaki CV9 modeli, Uluslararası Otomobil Federasyonu tarafından gerçekleştirilen Euro NCAP güvenlik testinde 5 üzerinden 2 yıldız aldı.

İlk kez Çin malı bir otomobile yapılan Euro NCAP testinde CV9 modelinin, "kendi sınıfındaki rakiplerine göre donanım açısından fakir kaldığı, yan hava yastığının, kafa koruma aygıtının ve elektronik stabilite kontrolünün bulunmadığı" tespit edildi. 

Euro NCAP, yetişkin yolcu korumada 3 yıldıza yaklaşan CV9'un genel değerlendirmede 2 yıldız alabildiğini duyurdu. Euro NCAP Genel Sekreteri Michiel Van Ratingen, önümüzdeki yıllarda Çin, Hindistan ve diğer gelişmekte olan ülkelerin otomobillerine Avrupa yollarında sıkça rastlanılacağını belirterek bunların sunduğu güvenlik düzeyi hakkında tüketicileri bilgilendirmek istediklerini anlattı. 

AB PAZARINA ARAZİ ARACIYLA GİRMİŞTİ
Euro NCAP'ın 14 modeli kapsayan son testinde süpermini sınıfındaki Audi A1 5 tam puan alırken Nissan Micra 4 puan topladı. Küçük çok amaçlı taşıt sınıfındaki BMW Mini Countryman, Grand modeli dahil Ford C-MAX, Kia Venga ve Opel Meriva 5'er yıldız aldı. 

Testlerde geniş çok amaçlı taşıt sınıfındaki VW Sharan ve Seat Alhambra, büyük aile sınıfındaki VW Passat ve küçük arazi sınıfındaki Kia Sportage 5'er yıldız toplarken yönetici sınıfındaki Jaguar XF ile pikap sınıfındaki VW Amarok 4 yıldızda kaldı. 

Çinli Jiangling Motors Holding'in iştiraki Landwind AB pazarına ilk olarak 2005 yılında arazi aracı sınıfındaki lüks bir modeliyle girmiş fakat Alman ADAC'ın güvenlik testlerinde başarısız olunca geri çekilerek güvenlik standartlarını yükselterek geri döneceğini açıklamıştı. (AA)

bigPara.com

  ETİKETLER:

  Avrupa Birliği

  ,

  Audi

  ,

  Euro

  ,

  Van

  ,

  Hindistan