Çinlilere iki koldan eleştiri

ABD, Çin'i uyguladığı düşük kur politikasını değiştirmemesi halinde, ihracatına karşı önlem almakla tehdit etti. AB de iki kategoride kotaya hazırlanıyor.

İSTANBUL - Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ve Avrupa Birliği (AB) dünya ticaretinin serbestleştiği 1 Ocak 2005'ten sonra tüm pazarları ele geçirme yolunda önemli adımlar atan Çin Halk Cumhuriyeti'ni uyardı. New York Times gazetesinde yer alan habere göre George Bush yönetimi Çin'in uyguladığı düşük kur politikasının dünya ticaretini bozduğunu ve bu politikanın değiştirilmemesi durumunda bu ülkenin ihracatına yönelik önlemlerin gündeme geleceğini açıkladı.
Hazine Bakanlığı Amerika Birleşik Devletleri Kongresi'ne sunduğu 17 sayfalık 'Uluslararası Ekonomi ve Kur Politikası' başlıklı raporda her zamankinden daha sert bir üslup kullanarak Çin'in düşük sabit kur politikasının hem kendi ekonomisine, hem dünyanın önemli bölümündeki ekonomilere zarar verme riski taşıdığını belirtti.
Manipülasyon suçlaması
Yönetim Çin'i ABD'li üreticilerin istediği gibi 'ihracatını artırmak için döviz kurunda manipülasyon yapmakla' suçlamaktan henüz kaçınırken, üslubun sertleşmesi ABD'nin tavrının da değişmekte olduğunu gösteriyor. Ekonomistler raporda Çin'in döviz kuru politikasında ciddi ve gerekli değişiklikleri yapmaması durumunda yeni bir ticaret savaşının patlayabileceğine ilişkin ipuçları olduğunu belirterek şunları söyledi: "Çin'e şimdilik manipülasyon suçlaması yok ama bu her zaman olabilir. Çin politikayı değiştirmezse durumu Amerikalıların manipülatif davranış tanımı kapsamına girecek. Bu durumda da Çin'in ihracatına yaptırımlar gündeme gelecek."
Altı ay içinde revalüasyon
ABD'nin bir ülkeyi rekabet gücünü artırmak için döviz kurunda manipülasyon yapmakla suçlaması durumunda o ülkeden gerçekleştirilen ithalata kısıtlayıcı önlemler getirilmesi gerekiyor. ABD Hazinesi'nin sertleşen üslubu Çin'e, Kongre'ye ekimde sunulacak ikinci rapora kadar döviz kuruyla ilgili ciddi değişiklikler yapması konusunda üstü örtülü uyarı anlamına geliyor. Gözlemciler bunu 'ABD'nin Çin'den altı ayda revalüasyon yapmasını istediği' şeklinde yorumluyor.