Çinlinin Fortunası da taklit

Çinliler, Türkiye'de Fortuna adıyla üretilen MAN'ın yeni otobüsünün taklidini üretti. MAN Türkiye'de 10 yıldan bu yana satıştan sorumlu yürütme kurulu üyeliği yapan Tunç Koman, emekli olarak görevini Orhan Düzgün'e devretti.

İSTANBUL - Çinliler, Türkiye'de Fortuna adıyla üretilen MAN'ın yeni otobüsünün taklidini üretti. MAN Türkiye'de 10 yıldan bu yana satıştan sorumlu yürütme kurulu üyeliği yapan Tunç Koman, emekli olarak görevini Orhan Düzgün'e devretti.
Konuyla ilgili düzenlenen toplantıda konuşan Düzgün, MAN Grubu'nun Çin'de çeşitli anlaşmalı faaliyetleri bulunduğunu, ancak yasal olmayan kopya üretimlerle de karşılaşıldığını söyledi. Düzgün, Türkiye'de Fortuna adıyla üretilen MAN'ın yeni otobüs modelinin Çin'de görünüş itibarıyla kopyalanarak üretildiğinin belirlendiğini ifade etti.
Son 10 yılda MAN Türkiye'nin üretim kapasitesinin ve satış hacminin 10 kat büyüdüğünü, çalışan sayısının 800'den 2 bin 500'e çıktığını, ihracatın sıfırdan 160 milyon avroya yükseldiğini anlatan Tunç Koman, "Bugün MAN Grubu içinde her iki otobüsten biri Türkiye'de üretiliyor. Ankara, grubun en önemli üretim merkezi oldu" açıklamasını yaptı.
Tunç Koman'dan görevi devralan Orhan Düzgün ise yaptığı konuşmada, MAN Grubu'nda seyahat otobüslerinin üçte ikisinin Türkiye'de üretildiğini belirterek, şirketin gruptaki önemine dikkat çekti. Düzgün, MAN Türkiye'nin grup içindeki konumu itibarıyla zirvede bulunduğunu vurgulayarak, "Uzun vadede, yurtdışına da ihracatı yapılacak kamyon üretimini düşünebiliriz. Şu anda Türkiye için üretilenler var" diyerek sözlerini tamamladı.