Çip-pin uygulaması turiste de faydalı

Bankalararası Kart Merkezi (BKM)Genel Müdürü Sertaç Özinal, mart-haziran döneminde Fransız turistlerin Türkiye'deki kullanımları sonucu doğan sahtekârlık rakamlarında, yüzde 25'lik düşüş olduğunu açıkladı.

İSTANBUL - Bankalararası Kart Merkezi (BKM)Genel Müdürü Sertaç Özinal, mart-haziran döneminde Fransız turistlerin Türkiye'deki kullanımları sonucu doğan sahtekârlık rakamlarında, yüzde 25'lik düşüş olduğunu açıkladı. Bu rakamların diğer Avrupa ülkelerine de yayılabileceğini düşünen Özinal, "Türkiye'de çip-pine geçildikten sonraki ilk üç aylık dönemde, kart kullanımı sonucunda ortaya çıkan sahtekârlıkta, yüzde 25'lere varan düşüş olduğunu söylebiliriz" dedi.
Barclaycard'ın Türkiye'ye ilişkin sonuçlarına "Bir bankanın verileri yerine İngilizlerin tüm yurtdışı harcamalarına bakmak daha doğru" diyerek karşı çıkan Özinal, şunları söyledi:
"İngilizlerin en fazla gittiği ülkeler İspanya, Fransa, İtalya ve Türkiye ise sahtekârlıkta da paralel sıralama normal. Dağılım, İspanya ve Fransa yüzde 45-50, İtalya yüzde 15, Türkiye ise yüzde 9-10 şeklinde." Özinal'a göre raporda Türkiye'nin ilk dört ülke arasında sayılması, sahtekârlığın daha fazla olduğunu göstermez.
Çipli kart daha güvenli
Kartlı ödemelerin nakite kıyasla son derece güvenli olduğunu ifade eden Visa Türkiye Genel Müdürü Berna Ülman "Çip-pin uygulamasıyla kartlar daha da güvenli" dedi. Ülman, 2005'in son çeyreğinde yabancı kartların kopyalanması ve Türkiye'de kullanılmasıyla oluşan sahtecilik tutarının toplam üye işyeri hacminin binde 1'ine denk geldiğini söyledi. Sahteciliğin azaldığını belirten Ülman, "Avrupa ortalamalarıyla eşdeğer bir düzey yakalandı. 2006 ve sonrasında olumlu gelişmeler bekliyoruz" diye konuştu.