'Çıplak Şef' G-20 liderlerinin hizmetinde

'Çıplak Şef' G-20 liderlerinin hizmetinde
'Çıplak Şef' G-20 liderlerinin hizmetinde
G20 zirvesi için Londra'ya gelecek liderler ve eşlerini 'Naked Chef' (Çıplak Şef) programıyla ünlenen aşçı Jamie Oliver doyuracak

AYNUR TATTERSALL

LONDRA-  Londra'da yapılacak G20'ye katılacak olan dünya liderleri ve eşlerine ucuz ve lezzetli yemekler pişirmesi için İngiltere’nin en ünlü aşçısı başbakanlığa davet edildi.
G20’ye katılacak liderlere ‘en iyi’ İngiliz yemeklerini ‘en ucuza’ pişirmesi için Başbakan Gordon Brown, İngiltere'nin ünlü aşçılarınan biri olan Jamie Oliver’ı seçti. İngiltere Başbakanı Gordon Brown, G20 zirvesi nedeniyle Londra’ya gelecek olan dünya liderleri ve eşlerini, zirve öncesi 1 Nisan tarihinde başbakanlık (10 Downing Street) binasında ağarlayacak.
Burada lider ve eşlerinin onuruna akşam yemeği verecek olan Başbakan Brown, yemek için BBC televizyonu için hazırladığı ‘Naked chef' isimli yemek programıyla ünlenen 33 yaşındaki ahçı Jamie Oliver’ı seçti.
Bir başbakanlık yetkilisi, İngiliz halkına ucuz malzemelerle sağlıklı yemekler pişirmeyi öğreten Oliver'ın, G20 zirvesinde de dünya liderlerine lükse kaçmadan hergün kullanılan malzemelerle İngiliz yemekleri hazırlayacağını söyledi.‘The Times gazetesi', geçen yıl Japonya'da düzenlenen ve dünyadaki yiyecek sıkıntısına ilişkin alınacak önlemlerin konuşulduğu zirvede, liderlere 18 çeşit akşam yemeği sunulduğunu hatırlatarak, Başbakan Gordon Brown’un aynı rezaletinin bir daha yaşanmaması için önlem aldığını yazdı.İngiltere’de çocukların sağlıklı beslenmesi için kampanya başlatan ve BBC televizyonu için hazırladığı ‘Naked chef' isimli yemek programıyla ünlenen aşçı Jamie Oliver’, aralarında ABD Başkanı Barack Obama, eşi Michelle Obama ve Fransa Devlet Başkanı Nicolas Sarkozy’in eşi Carla Bruni’ninde bulunduğu dünya liderleri ve eşleri için başbakanlık mutfağına girecek.
Başbakanlık Sözcüsü, Başbakan Gordon Brow’ın, İngiliz yemek pişirme sanatını ’en iyi’ şekilde icra eden ve gösterişli olarak sunan Jemie Oliver'ın pahalı ve alışılmışın dışındaki malzemelerden kaçınarak en iyi İngiliz yemeklerini pişirmesi için davet ettiğini açıkladı. Lider ve eşlerine ‘En iyi’ İngiliz yemeklerini hazırlamak için restorantlar zincirinde çalışan çıraklarını da yanına alacak olan Oliver, “Böyle önemli bir gruba yemek pişirmek amacıyla davet edilmek, bence bir ayrıcalık” diye konuştu.(dha)

bigPara.com