Çipli pasaportlar geliyor

Plastikkart Akıllı Kart İletişim Sistemleri Sanayi ve Ticaret A.Ş. (Plastkart) Genel Müdürü Ali Yıldız, pasaportların arka kapağına çip yerleştirme işine talip olduklarını söyledi.

İSTANBUL - Plastikkart Akıllı Kart İletişim Sistemleri Sanayi ve Ticaret A.Ş. (Plastkart) Genel Müdürü Ali Yıldız, pasaportların arka kapağına çip yerleştirme işine talip olduklarını söyledi.
İhale için ön teklif hazırladıklarını belirten Ali Yıldız, "5 milyon T.C. pasaportunun yenilenmesi işine talibiz" dedi. ABD'nin 2004 yılı Kasım ayından sonra, ülkesine vizesiz giriş izni olan bazı Avrupa ülkelerine giriş için akıllı pasaportları zorunlu tuttuğunu, bu tarihi daha sonra Kasım 2005 olarak revize ettiğini ifade eden Yıldız şöyle konuştu:
"Uluslararası Havacılık Organizasyonu da elektronik pasaport ile ilgili standartları belirledi ve tüm ülkelerde çalışmalar başladı. Çok kısa bir zaman içinde dünya çapında kullanımda olan tüm pasaportlar yerini elektronik pasaportlara bırakacak. Kişinin biometrik özelliklerinin, resminin ve diğer kimlik bilgilerinin elektronik olarak çipe yerleştirildiği bu yeni uygulamada güvenlik çok ileri seviyeye taşınıyor. Yani kısacası hem güvenlik, hem geçiş işlemleri hızı oldukça artırılıyor."
Kullanım alanı geniş
Ali Yıldız, akıllı kartların kullanım alanlarının oldukça yaygın olduğunu, bunlardan birinin de akıllı şehir kartları olduğunu vurgulayarak, şunları kaydetti: "Örneğin, İstanbul'da yaşayan bir vatandaşımız, evinden çıkıp, otobüse, metroya ya da vapura bindiğinde bu kart ile geçiş yapacak. Evindeki sayaçların kontör seviyesi azaldığında onlara yükleme yapacak. Hatta internette belediyenin sayfasına girip, vergilerini bu kart ile ödeyebilecek. Hafta sonu takımının maçına giriş yaparken bile bu kartın yardımına başvuracak. Belediyeler bu yöntem ile hem tahsilatı tek ve güvenilir kanala taşıyacak, önceden tahsilat yöntemi ile fon yaratacak hem kartlar üzerinden gelir sağlayacak."
Müşteriye göre kart
Ali Yıldız, sistemde farklı müşteriler için, farklı kart tiplerinin tasarlandığını da açıklayarak, İstanbul'a gelen bir turistin haftalık ya da 50 YTL üst limit kullanımlı kullan/at kartlarını alabileceğini, İstanbul'da yerleşik halk için tekrar doldurulabilecek kartlar bulunacağını söyledi. Plastkart'ın, projeleri hayata geçirmek için hazırlıklarını tamamlamak üzere olduğunu belirten Yıldız, akıllı bilet uygulamasının, kart sahiplerine ilk aşamada 'Toplu Taşıma Ödeme Kartı' fonksiyonu sağlayacağını, sistemin ilk etapta belirlenecek temel e-cüzdan fonksiyonlarını yerine getireceğini, ancak ileride kapsamlı bir değişime gerek duymadan genişleyebilecek şekilde tasarlandığını vurguladı.