Çırağan Sarayı 5 milyon dolarlık makyajla yenilenecek

Sultan Abdülmecid tarafından inşa edilen, 1910 yılında çıkan yangında küle dönen, fakat 1991'de restore edilip Türk turizmine kazandırılan Çırağan Sarayı yenileniyor.

İSTANBUL - Sultan Abdülmecid tarafından inşa edilen, 1910 yılında çıkan yangında küle dönen, fakat 1991'de restore edilip Türk turizmine kazandırılan Çırağan Sarayı yenileniyor.
1 Ocak'ta başlayacak ve nisan başında sona erecek olan renovasyon (yenileme-onarım) çalışmasının 5 milyon dolara mal olacağını söyleyen Çırağan Palace Kempinski Genel Müdürü Henri Blin, "Renovasyon sadece saray kısmında gerçekleşecek. Otelimiz ve saray bölümünde yer alan süitlerimiz hiçbir aksama göstermeden misafirlerimize hizmet vermeye devam edecek. Sarayımızdaysa ilk yenileme çalışması ocakta Balo Salonu ile başlayarak devam edecek ve Nisan 2007'nin ilk haftasında bitecek" dedi.
Yenilenme çalışmaları sırasında Çırağan'ın o çok eleştirilen renklerinin de değiştirileceğini belirten Blin, "Boğaz'ın rengini değiştiremeyiz ama sarayın rengini değiştirmek için elimizden geleni yapacağız. Bu yenilenme sırasında renkleri tutturabilirsek başarılı oluruz. Ben Çırağan'a ilk görüşte âşık oldum. Ne demişler: Bakarsan saray olur, bakmazsan sarayımsı olur." Blin, çalışmalara başlamadan önce geniş bir çevreden fikir aldıklarını söyledi.
50 kişilik ekip kuruldu
Yenileme projesinin tasarımını saray mimarı Hande Tözün ve Osmanlı sanatı uzmanı Prof. Nurhan Atasoy başkanlığındaki 50 kişilik ekip gerçekleştirecek.
Duvar yüzeylerinde yalınlık ve hafiflik getirmesi için ağırlıklı olarak beyaz kullanılacağını, tavanların da oryantalizme özgü renk ve bezemelerle süsleneceğini, perdelerin boğazın maviliğini gölgelememesi için beyazdan maviye gideceğini anlatan Mimar Tözün, "Yani hem renksizlik hem de renklilik olacak" dedi.
Tözün, halıların projenin önemli bir parçası olduğunu vurgularken, sarayın Hereke halılarının orijinalinden esinlenerek oluşturulan 5 bin metrekare halıyla kaplanacağını söyledi. Tözün, kapı ve pencerelerde ise Topkapı Sarayı ve bazı camilerde bulunan 16. ve 17. yüzyıl detaylarının kullanılacağını kaydetti. Tözün, toplantı odalarında elektronik yönlendirme sistemi bulunacağını, Balo Salonu'na 24 metrekarelik plazma ekran konulanacağını ifade etti.
'Tüylerim diken diken olmuştu'
Projeye danışmanlık yapan Osmanlı sanatı uzmanı Prof. Dr. Nurhan Atasoy, Çırağan Sarayı otel olduktan sonra kendisini en çok rahatsız eden konunun 'sarayın renkleri' olduğunu belirterek, "Gördüğümde tüylerim diken diken oldu" dedi, Atasoy, yenileme çalışmalarında hem oryantalist bir tarzın benimseneceğini, hem de Osmanlı desenleri kullanılarak 'Türk kokusu' verileceğini söyledi. Çırağan Sarayı Ziyafet Müdürü Fuat Köroğlu, bahçe yapısında da değişiklikler yapılacağını, otopark ve ön tarafın daha da yeşillendirileceğini, üç ay içinde otel kısmının dış cephesinin temizleneceğini anlattı. Renovasyon çalışmalarında kırma dökme olmadan el işçiliği ve yüksek sanat çalışmasına dayanan çalışma yürütüleceğini belirten Köroğlu, "Misafirlerimizi rahatsız etmemek için rezervasyonları minimumda tutacağız. Otel kısmı hizmete aynen devam edecek" dedi.