Cisco'dan 275 milyon dolar

İnternet ağ teknolojileri ve veri iletişimi alanında dünyanın önde gelen şirketlerinden Cisco Systems'ın İcra Kurulu Başkanı John Chambers, Türkiye'ye 275 milyon dolar yatırım yapacaklarını açıkladı.

ANKARA - İnternet ağ teknolojileri ve veri iletişimi alanında dünyanın önde gelen şirketlerinden Cisco Systems'ın İcra Kurulu Başkanı John Chambers, Türkiye'ye 275 milyon dolar yatırım yapacaklarını açıkladı.
Türkiye'de yapılacak yatırımın detayları için Türkiye'ye gelen Chambers, önce, TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ile görüştü. Hisarcıklıoğlu, görüşmenin ardından, Cisco ve TOBB -ETÜ'nün işbirliği yapacağını söyledi. Chambers, ikinci ziyaretini Başbakan Tayyip Erdoğan'a gerçekleştirdi. Basına kapalı yapılan toplantının ardından ise bir açıklama yapılmadı.
Çalışan sayısı 80'den 400'e ulaşacak
Cisco'nun temaslarında önümüzdeki beş yıl içinde Türkiye'ye yapacağı 275 milyon dolarlık yatırım ele alındı. Söz konusu yatırım, Teknolojik Yenilikçilik Merkezi ve Girişimcilik Enstitüsü kurulmasında, proje finansmanı, eğitim ve istihdam alanında gerçekleşecek. Yatırım programı çerçevesinde Cisco'nun Türkiye'de mevcut 80 olan personel sayısı da 400'e çıkarılacak.
Cisco Systems'ın İcra Kurulu Başkanı Chambers, daha sonra Türkiye Bilişim Vakfı (TBV) Yönetim Kurulu Başkanı Faruk Eczacıbaşı ise, MEB Eğitim Teknolojileri (EGİTEK) Genel Müdürü Niami Aktürk ve AKP Ankara Milletvekili Reha Denemeç ile birlikte basın toplantısı düzenledi. Toplantıda Cisco'nun MEB ve TBV ile de protokol imzaladığını açıklayan Chambers, protokol çerçevesinde kurulacak olan Ağ Akademileri'nde öğretmenlerin ve MEB personelinin eğitileceğini söyledi. Eczacıbaşı ise anlaşmanın önemine değindi.