Citigroup'tan Türkiye'ye övgü

Yatırım Danışma Kurulu toplantısına katılan Citigroup Global Bankacılık İcra Kurulu Başkanı Michael Klein, Türkiye'nin yatırımcılar için idaeal bir ülke olduğunu söyledi.

İSTANBUL - Yatırım Danışma Kurulu toplantısına katılan Citigroup Global Bankacılık İcra Kurulu Başkanı Michael Klein, Türkiye'nin yatırımcılar için idaeal bir ülke olduğunu söyledi. Klein, Türkiye'yle ilgilenen iki ana grup yatırımcının geldiğini belirterek şunları söyledi: "Özel sermaye fonları ve stratejik yatırımcılar. Özel sermaye fonları son zamanlarda Türkiye'ye ilgi göstermeye başladı. 2006'daki özelleştirme planları ve genel eğilim göz önüne alındığında bu fonların enerji, tüketim malları, perakende ve gayrimenkul sektörleriyle ilgilendiğini söyleyebiliriz. Stratejik yatırımcı tarafındaysa elektrik dağıtımı ihaleleriyle ilgilenen birçok yabancı yatırımcı göreceğiz. Avrupa, Amerika ve Ortadoğu'dan yatırımcıların elektrik, Milli Piyango, Galataport, Halkbank özelleştirmeleri için teklif vermeleri bekleniyor. Türkiye'de büyük özelleştirme projeleri devam edecek ve 2005'te yaklaşık 10 milyar dolar değerinde olan doğrudan yabancı sermaye yatırımlarının, bu yıl 15-20 milyar dolara çıkarak devam etmesi bekleniyor. Aslında, Türkiye, yatırımcılar için ideal bir ülke."
Citigroup Global Bankacılık İcra Kurulu Başkanı Michael Klein, piyasalarda son dönemdeki dalgalanların Türkiye'ye bağlılıklarını etkilemediğini belirterek Merkez Bankası'nın izlediği politikaları övdü.
'Merkez Bankası doğru yolda'
Klein "Merkez Bankası geçen hafta faiz artırımı, likidite sağlamak için dövize müdahale ve günlük repo ihaleleriyle piyasadaki fazla YTL'yi çekerek güvenilir bir strateji izledi. Şu anda piyasada bunun pozitif etkileri gözüküyor" dedi. Gecelik faizlerdeki artışın, yerel talebin üzerindeki baskıyı kaldırmak, tüketici davranışlarını değiştirmek ve yerel talebi sınırlamak amacıyla yapıldığına işaret eden Klein, müdahalelerin piyasalara döviz likiditesi kazandırmayı ve aşırı hareketliliği düzenlemeyi amaçladığını vurguladı.