Citroen'in yeni sedanı ilk Türkiye'de

Citroen'in yeni sedanı ilk Türkiye'de
Citroen'in yeni sedanı ilk Türkiye'de

Baylas Genel Müdürü Tatoğlu C-Elysee ile yılda minimum 9 bin satış hedeflediklerini açıkladı.

Citroen, yeni Sedanı C-Elysee modelini ilk olarak, bu modellerin deneyimi açısından bölgede referans olarak görülen Türkiye'de pazara sunacak.
Haber: MEHMET ALİ KANTARCI / Arşivi

Citroen, yeni sedanı C-Elysee’yi dünyada ilk olarak Türkiye pazarında satışa sunacak. Kasım başında 29.9 bin TL’den fiyatla yola çıkacak otomobilden Türkiye’de 2012’de 2 bin 100, 2013’te minimum 9 bin adet satış hedefleniyor. Böylece markanın İspanya Vigo fabrikasında ürettiği her üç C-Elysee’den biri Türkiye’ye ithal edilmiş olacak.

Kendi rekorunu kıracak 
Baylas Genel Müdürü Bahattin Tatoğlu aracın Madrid’deki tanıtımında yaptığı konuşmada C-Elysee’nin toplam satışlarının yüzde 30’unu oluşturmasını öngördüklerini söyledi. Aracın yüzde 30’unun da filo müşterilerine satılacağını kaydeden Tatoğlu, “Bu yıl sonunda 31.5 bin satışla yüzde 4 pay elde edip kendi rekorumuzu da kırmış olacağız. Gelecek yıl ise yeni modelle birlikte pazardaki payımız yüzde 5 düzeyine sıçrayacak. 2013’te pazarı 800 bin, Citroen satışlarını ise 35 bin seviyelerinde görüyoruz” dedi. Türkiye pazarının sedan modellerin deneyimi açısından bölgede referans görüldüğünü, bu yüzden modelin ilk kez ülkemizde satılacağını kaydeden Tatoğlu satışların yüzde 75’inin dizel motorlardan oluşacağını vurguladı.

Citroen hedef değiştirdi
 
Krizdeki Avrupa ’nın dışında büyüme hedefi belirleyen Citroen, 2018’de satışlarının bir milyonunu AB haricinde gerçekleştirecek. Hatta C-Elysee’nin ismi Çinlilerin aracı yüksek statü ve kolay söylenebilir “Champs-Elysee” kelimesini seçmesiyle onaylanmış. 2014’te Çin’deki fabrikanın devreye alınmasıyla C-Elysee’nin yıllık üretimi 100 bine ulaşacak. C-Elysee kardeş model Peugeot 301 ile birlikte Türkiye’de Fiat Linea, Hyundai Accent Blue, Chevrolet Aveo sedan gibi modellerle rekabet edecek.

4 milyon km test 
C-Elysee 5 kapılı bir modelin türevi olarak değil, tamamen yeni bir model olarak üretildi. Uluslararası pazarlar için tasarlanan bu model, farklı iklim ve yol şartlarında 4 milyon km’den fazla test edildi. Bu testler aynı zamanda yeni modelin TV reklamı oldu. Yeni geliştirilen 3 silindirli benzinli motor 1.2 VTi 72 başlangıç versiyonunu oluşturuyor. 100 km’de ortalamada 5,3 lt yakıt tüketimi sergileyen motor, manuel veya otomatik şanzımanla satın alınabiliyor.

bigPara.com