'Civata Kralı' işçilerinin kredi kartı borcunu kapattı

'Civata Kralı' işçilerinin kredi kartı borcunu kapattı
'Civata Kralı' işçilerinin kredi kartı borcunu kapattı
Hacizden kıdem tazminatlarını vererek kurtardı


Arzu ÇETİK


İZMİR - Norm Civata'nın sahibi Nedim Uysal, işçilerinden kredi kartı yüzünden evine haciz gelmek üzere olanlara yardım etti; kredi kartı borçlarını ödeyerek, ellerinden kredi kartlarını aldı.
Uysal, 20'nin üzerinde işçinin kredi kartı borçlarını, girdi-çıktı yaparak, verdikleri kıdem tazminatı ile ödemelerine imkan sağladı. Uysal, bazı işçilerin kredi kartlarını da iptal ettirdi.
İşçilerinin mali durumlarını takip ettiklerini belirten Nedim Uysal, “Onların morali iyi değilse, verimleri de düşük olur. Ödeme tebliğleri geliyor. Biz de çocukları kurtarmaya çalışıyoruz. Başka türlü yaşatamazdık çocukları. Evlerine haciz gelirse ne heyecan duyarlar çalışmaktan. Onun için elimizden geldiğince korumaya çalıştık. Kredi kartlarını aldıklarım da var. Onlar da haklılar. Bir taraftan düşünüyorum, bir markete gittikleri zaman çocukların canları bir şey istediğinde alsa bir türlü, almasa bir türlü. Maalesef bu sıkıntılar yaşanıyor. İşçilerimiz bana ‘baba’ derler. Onlar da bizim için evlat gibidir. Çocuklarının sünnetlerini de yaptırırım. Biz çok büyük bir aileyiz” diye konuştu. Kriz nedeniyle iki aydır haftanın 4 günü çalıştıklarına, daha yeni tam hafta çalışmaya geçtiklerine dikkat çeken Nedim Uysal, Avrupa ülkelerine satışta fiyat indirdiklerini söyledi. Uysal, “Kârımızdan fedakarlık yapmaya başladık. Faydasını gördük” dedi.


GÜVENLİK KONUSUNDA HASSAS


İzmir Atatürk Organize Sanayi Bölgesi'nde (İASOB) faaliyet gösteren Nedim Uysal 36 ülkeye ihracat yapıyor ve civata kralı olarak biliniyor. Fabrikada makineye sağ elini kaptırarak, kaybeden Uysal, başından geçen kaza sonrasında işçilerine bir zarar gelmesin diye fabrikadaki güvenlik önlemlerinde de oldukça hassas davranıyor.


YAŞAMI FİLM GİBİ


Manisa'nın Salihli ilçesinde 8 çocuklu Uysal ailesinin en küçük çocuğu olarak 1936 yılında dünyaya gelen Nedim Uysal, askere gidene kadar babasının manifaturacı dükkanını işletti. Askerden döndükten sonra Demirköprü Barajı'nın yapılmasıyla gelişen Salihli'de inşaat malzemesi sattı, hırdavat işine, ardından cam işine girdi, hayvancılıkla uğraştı.


SAĞ ELİNİ KAYBETTİ


Akhisar'da 1966 yılında kiremit tuğla fabrikası kiraladı. Fabrikasında diğer işçilerli omuz omuza verdi birlikte çalıştı. Ancak 30 yaşında sağ elinin iki parmağını makineye kaptırdı. Uygulanan yanlış tedavi sonucunda sağ elini kaybetti. Uysal, “Bu kaza beni hayata küstürmedi. Daha fazla hırs verdi. Ama şu anda fabrikalarımda işçi güvenliği konusunda çok hassasım. Ne tedbir gerekiyorsa alıyorum” diyor.


6 FABRİKASI VAR


O yıllarda otomobili olduğu halde Aksihar'dan Salihli'ye benzin masrafı olmasın diye otobüsle gidip gelen, ailesinin geçimini omuzlayan Necmi Uysal, İzmir'den çelik civata üretimiyle dünya markası bir firma yarattı. 1973 yılında bir set makine ile civata üretimine başlayan Norm Civata'nın bugün İASOB'de 5'i üretimde bulunan toplam 6 fabrikası var. Norm Civata, Türkiye Otomobilciler Yan Sanayi Derneği'nin yatırım, istihdam, teknolojiye uygun ürün geliştirme kriterlerinde yaptığı değerlendirmede Türkiye birincisi seçildi. 60 kişiyle çalışmaya başlayan Norm Civata'da bugün 560 işçi istihdam ediliyor. (dha)

bigPara.com