Çizgi kahramanın dakikası 6 bin lira

Çizgi kahramanın dakikası 6 bin lira
Çizgi kahramanın dakikası 6 bin lira

Cartoon Pierre Ajans Başkanı Volkan Şensoy ile şirketin Genel Koordinatörü Melise Çiçek, yeni projeler için gece gündüz çalışıyor.

Türkiye'de 2 bin 500 saat çizgi film izleniyor. Yerli üretimin payı yüzde 1. Bunun en büyük nedeni de bir dakikalık filmin maliyetinin 6 bin lirayı bulması
Haber: GÜLŞEN CEBECİ BALLIM / Arşivi

İSTANBUL - Çizgi filmler sadece çocukların hayal dünyasına değil, devasa bir ekonomiye de hükmediyor. Sadece Walt Disney’in cirosu 60 milyar doların üzerinde. Türkiye ise çizgi filmde önemli bir pazar ama önemli bir oyuncu olmaktan henüz çok uzak. Haftada 2 bin 500 saat çizgi filmin yayımlandığı Türkiye’de yerlilerin payı sadece yüzde 1. Bunun en önemli nedeni de çizgi filmin dakikasının 3 bin 500 ile 6 bin liraya mal olması. ABD’de maliyetler 6 bin dolar, Japonya ’da ise 4 bin dolar. Türkiye’de ilk ciddi uzun metrajlı ve kaliteli çizgi filmleri yapmak amacıyla yola çıkan Cartoon Pierre, yerli çizgi film sektörünün bu makus talihini kırmak amacıyla üç büyük projeyle atağa hazırlanıyor. Şirketin kurucusu da bir çizgi film tutkunu Volkan Şensoy.

3D filmde çok iddialılar
Uzun yıllar reklamcılık yaptıktan sonra Cartoon Pierre Ajans’ı kuran Volkan Şensoy, özellikle karakter tasarımları, 2D-3D animasyon ve motion graphics konularında hizmet verdiklerini belirtiyor. Şensoy ve ekibinin çocukları eğitmeye yönelik ve eğlence odaklı iki çizgi film projesi daha var. 23 dakikalık bir bölüm için 25 kişinin bir hafta çalıştığını anlatan Şensoy, çocuklara yönelik geliştirdikleri eğitim içerikli projelerin bilimsel olması için pedagog ve eğitimcilerden danışmanlık aldıklarını da vurguluyor.
Türk yapımı çizgi filmlerin büyük çoğunluğunun çocukları güldürmekten çok tarihi bilgi veren yapımlar olduğuna dikkat çeken Şensoy, projeleriyle bunu aşmayı planladıklarını, salt güldürecek projeler üzerinde durduklarını söylüyor. Filmleri mağazacılık ve promosyonla da desteklemeyi düşünen Şensoy’un hedefi ise yurtdışına açılmak. Dizilerin Arap ülkelerinde çok tutmasından yola çıkan Şensoy, anahtar teslim çizgi filmler ihraç edeceklerini sözlerine ekliyor.

Türkiye’deki çocukların favorileri
Caillou (Kayu): Kel kafalı 4 yaşındaki bir çocuğun hayatı tanımaya başlamasını konu alır. Eğitici ve öğretici bir yapıya sahip.
Ben 10: Ben Tennyson kamp gezisinde uzaylı kabuklu bir şey görür. İçinde Omnitrix adlı madde saklıdır. Madde daima kalacak şekilde bileğine bağlanır ve 10 farklı uzaylı formuna dönüşme yeteneği verir.
Winx: Prenses Bloom’un ailesi ve gezegeni yok edilir. Dünyada kendisini evlat edinen aile tarafından sıradan bir kız olarak büyütülür. Alfea Peri okulunda kendi gibi peri olan 5 arkadaşı ile Winx Club’ı kurup kötülüğe karşı savaşırlar.
Tinker Bell: 13 cm boyunda bir peridir. Peri ağacında peri tozuyla yaşar. Tinker Bell’in yeteneği işçi peri olmasıdır.

bigPara.com

  ETİKETLER:

  Japonya

  ,

  Türkiye

  ,

  İstanbul