CMS'den ağır vasıtalara da jant

CMS Grubu Yönetim Kurulu üyesi Bertuğ Ösen, İzmir Pınarbaşı ve Çiğli fabrikasında yılda 3 milyon 300 bin jant üretimi yapan şirketin, 2005'in sonlarına doğru ağır vasıtalar için ürettiği jantları piyasaya da sunacağını belirtti.

İZMİR - CMS Grubu Yönetim Kurulu üyesi Bertuğ Ösen, İzmir Pınarbaşı ve Çiğli fabrikasında yılda 3 milyon 300 bin jant üretimi yapan şirketin, 2005'in sonlarına doğru ağır vasıtalar için ürettiği jantları piyasaya da sunacağını belirtti. Ösen, üretimlerini yaptıkları jantların yüzde 80'ini ihraç ettiklerini ve Avrupa pazarında 10. sırada olduklarını söyledi.
Ösen, Avrupa'nın çeşitli ülkelerinde bulunan otomobil fabrikalarının yanı sıra, başta Almanya, Belçika, İngiltere, Yunanistan, Portekiz, Fas, Danimarka, Hollanda ve Rusya gibi ülkelere doğrudan ihracat yaptıklarını anlattı. Çiğli'deki fabrikaya 5 milyon avroluk yatırım ile ağır vasıta jantları üretecek bölüm gerçekleştirdiklerini ifade eden Ösen, şu bilgiyi verdi: "Kamyon ve TIR'ların Türkiye'de kullandıkları jantlar ortalama 40 kilogram civarında. Biz bunu alüminyum alaşımlı olarak 26 kilogram ağırlığında ürettik. Taşımacılıkta bu ağırlık, kamyonlara çok önemli bir avantaj sağlayacak. İlk yıl için 200 bin ağır vasıta jantı üretmeyi hedefledik. 2007 yılındaki hedefimiz 4 milyon jant üretimidir."