Coca-Cola, Türkiye'nin denetiminde Kâbil'de

Coca-Cola, Afganistan'ın başkenti Kâbil'de, merkezi İstanbul'da bulunan Avrasya ve Ortadoğu bölümü tarafından yönetilecek bir fabrika açtı.

İSTANBUL - Coca-Cola, Afganistan'ın başkenti Kâbil'de, merkezi İstanbul'da bulunan Avrasya ve Ortadoğu bölümü tarafından yönetilecek bir fabrika açtı. Fabrikada Coca-Cola şirketinin önemli gazlı içecek markaları olan Coca-Cola, Fanta ve Sprite adlı meşrubatlar üretilecek. Coca-Cola Türkiye'den yapılan açıklamada, Afganistan Cumhurbaşkanı Hamid Karzai'nin de katıldığı bir törenle açılışı gerçekleştirilen fabrikanın, Kâbil'in Bagrami sanayi bölgesinde, 60 bin metrekare alan üzerine kurulduğu ve yaklaşık 25 milyon dolarlık yatırım yapıldığı bildirildi.
Fabrikanın, Afganistan hükümetinin yabancı yatırımları çekme yoluyla ülkenin yeniden yapılandırılmasını hızlandırma çalışmaları açısından çok önemli bir adım olarak görüldüğü belirtilen açıklamada, Coca-Cola'nın Afganistan'daki üretim ve dağıtım faaliyetlerinin, Habib Gulzar Alkolsüz İçecekler Ltd. Şti. aracılığıyla yürütüleceği kaydedildi.