Coca-Cola'nın ikinci adamı

Kent'in başarısı

Kent: Türkiye'nin elçileriyiz.


Muhtar Kent dünyanın en değerli markası Coca-Cola Company'nin 'ikinci adamı' oldu. Şirketin Kuzey Amerika dahil tüm dünyadaki faaliyetlerini yönetecek Kent'in Yönetim Kurulu Başkanı Isdell'in yerine geçmesine kesin gözüyle bakılıyor.

İSTANBUL - Hayatına yıllar önce ABD'de, Coca-Cola kamyonlarında satış yaparak başlayan Muhtar Kent'in dünyanın marka değeri en yüksek şirketinde zirveye çıkmasına bir adım kaldı. Yaklaşık dokuz ay önce Coca-Cola International Başkanlığı'na getirilen Kent, Coca-Cola Company Yönetim Kurulu Başkanı E. Neville Isdell'e bağlı olarak Kuzey Amerika dışındaki tüm operasyonlardan sorumlu olmuştu. Bu göreviyle dünyada uluslararası bir şirkette en üst düzeye tırmanan ilk Türk yönetici olan Kent, şimdi de Coca-Cola Company'nin İcradan Sorumlu Başkanlığı'na (Presedent and COO) getirildi.
Kent bu göreve Coca-Cola yönetiminin kararıyla, dünden geçerli olmak üzere getirildi. Böylece Kent tüm dünyadaki Coca-Cola'ların (Kuzey Amerika-ABD ve Kanada dahil) başındaki Isdell'den sonra gelen yöneticisi oldu. Yani Kent'in 'Coca-Cola'da ikinci adamlığı' perçinlendi. Başka bir ifadeyle Kent'in, şirketin efsanevi ismi Isdell'in yerine geçmesi, yani imparatorluğun başına oturması bekleniyor.
Isdell: Muhtar çok başarılı
Yapılan açıklamada Kent'in, yeni görevi çerçevesinde Coca-Cola şirketinin büyüme stratejilerinin uygulanmasının yanı sıra, Kuzey Amerika dahil tüm dünyadaki faaliyetlerini doğrudan yöneteceği belirtildi.
Ayrıca, Muhtar Kent'in, Coca-Cola şirketinin 200'den fazla ülkedeki şişeleyici faaliyetlerini, tedarik zincirlerini ve stratejik müşterilerle ilişkilerini yöneten birimlerinden de doğrudan sorumlu olacağının altı çizildi.
28 yıl önce kariyerine başladığı Coca-Cola'ya 2005'te Kuzey Asya, Avrasya ve Ortadoğu Grup Başkanlığı göreviyle geri dönen Kent, şirketin önemli uluslararası pazarlarda elde ettiği büyüme performansına liderlik etmiş, 2006 şubat ayında, Coca-Cola International Başkanı olmuştu.
Şirketin 2006 içinde elde ettiği büyümenin yüzde 95'inin Kent'in yönettiği pazarlardan geldiğini belirten Coca-Cola Yönetim Kurulu Başkanı Neville Isdell, "Muhtar Kent hızlı sonuç alma, şişeleyici ortaklarımızla uyumlu çalışma ve disiplin konularında çok tecrübeli ve başarılı. Bu nedenle, uzun dönemli büyümemiz ve stratejik kararlarımızı uygulamak üzere, yönetim kuruluyla birlikte kendisinden bu yeni liderlik rolünü üstlenmesini istedik" diye konuştu. Kent'in şubatta başkanı olduğu Coca-Cola International, Coca-Cola'nın toplam cirosunun ve operasyonlarının yüzde 75'ini bünyesinde barındırıyor.
Isdell, yerine Kent'i istiyor
Şimdi Muhtar Kent'in başkanlığa getirilmesi kısa süre sonra tüm Coca-Cola'nın başına geçeceği şeklinde yorumlanıyor. Bunun nedeni ise daha önce emekli olan Isdell'in Coca-Cola'yı derleyip toparlamak için yeniden göreve gelmesi. Şirkete yakın çevreler Isdell'in 2004 yılında göreve gelirken, 'birkaç yıl için' şartını öne sürdüğünü belirterek "Isdell, Kent'i kendisine veliaht olarak seçti. Muhtar Kent olağandışı bir gelişme olmazsa birkaç yıl sonra tüm Coca-Cola'nın başına geçebilir" demişti.
'Türkiye'nin elçisiyiz'
Yeni görevine atandıktan sonra Atlanta'dan telefon bağlantısı kuran CNN Turk'e konuşan Muhtar Kent, 'Türkiye'nin gururu oldunuz. Coca-Cola'nın başkanı olacağınızı bekliyor muydunuz' sorusuna şu yanıtı verdi:
"Tabii ki insan yeni görevler, yeni birtakım ufuklar insanın önüne açılınca heyecanlanıyor. Ama hayat çok hızlı geçiyor. İş hayatı bilhassa daha da hızlı geçiyor. Heyecandan hemen sonra bundan sonra neler yapacağım diye düşünüyor insan. Türkiye'nin gururu dediniz, teşekkür ederim. Ama burada bence en önemli husus Türkiye olarak daha fazla yöneticiye ihtiyacımız olduğu. Bunun da gerçekleşeceğine yüzde 100 inanıyorum. Git gide daha iyi seviyelere geliyor Türk yöneticiler. Birçok arkadaşımız dünyanın birçok yerinde büyük şirketlerde üst görevler üstlendi. Ancak daha fazlasına ihtiyacımız olduğunu düşünüyorum. Çünkü bu arkadaşlarımızı Türk ulusunun birer elçisi gibi görmek lazım. Gerçekten heyecan duyuyorum. Bu görevi en iyi şekilde yerine getireceğimi ümit ediyorum."
Muhtar Kent bundan sonraki hedefinin ise tüm profesyonel yöneticiler gibi şirket ortaklarına beklediklerini verebilmek olduğunu söyledi.Cebinde 1000 dolarla ABD'ye gitti
Muhtar Kent ile E. Neville Isdell (solda) 70'li yıllarda Coca-Cola'da çalışırken tanışmıştı. Isdell'le Kent'in yakın dost oldukları biliniyor.

İngiltere Hull Üniversitesi Ekonomi Bölümü mezunu olan Muhtar Kent, London City Üniversitesi'nde idari ilimler konusunda yüksek lisans yaptı. Askerlikten sonra cebinde 1000 dolarla ABD'ye gitti. 50 yıldır New York'ta oturan bir amcasının evine yerleşti ve gazetelerden iş aradı. Birçok görüşme yaptı ve sonunda Coca-Cola'da, 1 Aralık 1979'da Atlanta'da işe girdi. Kent'in Coca-Cola serüveni böyle başladı. Kent, şirkette bir yıl eğitimden geçirildi. Yedi ay kadar Coca-Cola kamyonlarının üzerinde yedi-sekiz eyalet dolaştı.
Uçak ve gemilere sattı
Para nasıl el değiştiriyor, dağıtım, pazarlama ve lojistik sistemi nasıl çalışıyor, bütün bunları öğrendi. Bir süre marka bölümünde çalıştı. Ardından Roma'ya gönderildi. Burada pazarlama ve satış promosyonları müdürlüğü yaptı. Roma'dan sonra Hollanda'ya gitti. Dört yıl süreyle çalıştığı Hollanda'daki görevi, Avrupa'daki uçak ve gemi şirketleri gibi büyük müşterilere Coca-Cola satmaktı.
1985'te Türkiye'ye geldi. İzmir'deki merkezde Genel Müdür oldu ve merkezi İstanbul'a taşıdı. 1987'de Orta Asya, Türkiye'ye bağlandığında sorumluluğu Kent üstlendi. 1989'un sonlarında Viyana'ya gitti. 23 ülkenin bulunduğu Orta ve Doğu Avrupa Başkanlığı görevini üstlendi. Bu görevi sırasında bölgesinde 31 ayda 33 fabrika kurdu. 1995-1998 döneminde Coca-Cola Amatil Avrupa Genel Müdürlüğü görevini üstlendi. Çok hızlı bir büyüme döneminden sonra şirketteki 20 yılını dolduran Kent, ayrılarak Türkiye'ye döndü.
Bira fabrikaları kurdu
Türkiye'de Anadolu Endüstri Holding'e geçti. 1998-2005 arasında Efes İçecek Grup Başkanlığı'na gelen Kent, görevdeyken Adriyatik'ten Çin'e kadar birçok ülkede Coca-Cola ve bira fabrikalarının kurulmasına liderlik etti. Kent'in iş yaşamındaki yolu, Anadolu Endüstri Holding'in Coca-Cola Türkiye'ye ortak olmasıyla bir kez daha kesişti. Anadolu Grubu'nda Coca-Cola'yı da kapsayan İçecek Grubu Başkanlığı görevini üstlenen Kent, önceki yıl, Coca-Cola ana şirkette yeni görevler üstlenmek üzere bu görevinden ayrılmıştı. Kent, Isdell ile 70'li yıllarda Orta va Doğu Avrupa'da çalıştığı sırada tanışmıştı. Isdell ile Kent'in aralarında yakın bir dostluk olduğu biliniyor. Defne Kent ile evli olan Muhtar Kent, iki çocuk babası.
Değeri 70 milyar dolar
Dünyanın en büyük alkolsüz içecek üreticisi ve pazarlayıcısı konumunda olan Coca-Cola şirketi, 15 farklı kategoride 409 markaya sahip ve dünyada 1000'in üzerinde fabrikada üretim gerçekleştiriyor. 200 ülkede faaliyet gösteren Coca-Cola şirketi doğrudan 30 bin kişiye, şişeleyicileriyle birlikte 300 bin kişiye iş olanağı sağlıyor. Şirketin lokomotif markası Coca-Cola ise 70 milyar dolar ile dünyanın en değerli markası konumunda. Türkiye'de toplam 13 markası bulunan Coca-Cola'nın sistemi ikili bir yapıya sahip. Tüm markaların pazarlama ve iletişim stratejileri ve uygulamaları Coca-Cola şirketinin temsilcisi Coca-Cola Meşrubat Pazarlama ve Danışmanlık Hizmetleri A.Ş. yürütüyor. Üretim ve dağıtım Coca-Cola İçecek tarafından yapılıyor. Türkiye'nin en büyük alkolsüz içecek üretim ve dağıtım şirketi olan Coca-Cola İçecek, yüzde 45.6 payla Anadolu Grubu, yüzde 40 payla Coca-Cola şirketi, yüzde 8.8 payla Etap İçecek ve yüzde 5.6 payla Coca-Cola Satış ve Dağıtım ortaklığından oluşuyor.
Ayvalık'ta 7 bin zeytin ağacı var
Muhtar Kent aynı zamanda bir zeytinyağı üreticisi. Ayvalık'ta Kent Çiftliği'nde 7 bine yakın zeytin ağacı var. Elde ettiği zeytinlerden organik zeytinyağı üreten Kent, ürününü Kontes markasıyla Avrupa'daki lüks otel ve restoranlara satıyor. Kontes ise Kent'in eşine hitap ettiği isim. Kent'in zeytinyağını yurtiçinde bazı zincirlerde ve duty free shop'larda da bulmak mümkün. Muhtar Kent'in en büyük zevklerinden biri de iki Kangal köpeğiyle yürüyüşler yapmak.