Çok çocuklu aileye vergi teşviki

Maliye Bakanlığı'nca hazırlanarak Başbakanlığa sevk edilen vergi yasa tasarısında, iki çocuklu asgari ücretlinin gelirinin yüzde 75'inin vergi dışı bırakılması öngörülürken...
Haber: HANİFE ŞENYÜZ / Arşivi

ANKARA - Maliye Bakanlığı'nca hazırlanarak Başbakanlığa sevk edilen vergi yasa tasarısında, iki çocuklu asgari ücretlinin gelirinin yüzde 75'inin vergi dışı bırakılması öngörülürken, Başbakanlık'ta iki çocuk sınırlamasının kaldırılması gündeme geldi. Yaratacağı kayıp için Maliye'nin olumsuz baktığı bu düzenleme kabul görürse, beş çocuklu asgari ücretli devlete hiç gelir vergisi ödemeyecek.
Gelir Vergisi Yasası'nı topyekûn değiştirmeyi hedefleyen ancak geniş kapsamı nedeniyle bunun yerine 'acil' düzenlemeleri gündeme getiren Maliye Bakanlığı, yeni tasarı taslağı ile hükümetin 'asgari ücreti vergi dışı bırakacağız' vaadine kapı araladı. Maliye taslakta, eşi çalışmayan ve iki çocuğu olan ücretlinin yıllık gelirinin yüzde 75'inin vergi dışı bırakılmasını önerdi. Ancak, Başbakanlıkta bu önerinin genişletilmesi gündeme getirildi. 'İki çocuk' sınırlamasının kaldırılarak, daha fazla çocuk sahibi olanların da vergi indirimine yararlandırılması üzerinde duruluyor.
Beş çocukluya vergi yok
Çalışan için asgari ücretin yüzde 50, çalışmayan eşi için yüzde 10 ve iki çocuk için çocuk başına yüzde 7.5'lik indirimler yapılmasını öngören ve toplamda yüzde 75 indirim öngören düzenleme, daha fazla çocuğu da kapsadığı takdirde beş çocuğu olan asgari ücretli hiç vergi ödemeyecek. Yani şu anda brüt 531, net 380 YTL 46 kuruş alan asgari ücretliden yüzde 14 sigorta primi(74.34), yüzde 1 işsizlik primi (5,31 YTL) ve 3,19 damga vergisi kesintisi olmak üzere sadece 82,84 YTL kesilecek ve eline net 448.16 YTL geçecek. Yani asgari ücretle çalışanlar 67,23 YTL daha az gelir vergisi ödeyecek.
İşçinin eline net 448,2 YTL geçecek, yüzde 15 gelir vergisi ödenmeyecek ve 67,23 YTL cepte kalacak. Mevcut sistemde, asgari ücretli yüzde 15 gelir vergisi öderken, yüzde 6 oranında vergi iadesi alıyordu. Bu durumda ödediği toplam vergi yüzde 9 düzeyinde kalıyordu. Asgari ücretin tamamı vergi dışı kaldığında, vergi iadesi sistemi kalkacağı için asgari ücretlinin eline her ay 40,3 YTL daha fazla geçecek. Bu da asgari ücretlinin eline geçen paranın yüzde 10 artması anlamına geliyor.
Yeni tasarıdaki asgari ücret için öngörülen vergi indiriminin, 2008'de yürürlüğe girmesi planlanıyor. Çünkü, ücretliler 2006 yılı için topladıkları belge karşılığında 2007'de de ücretlerinin yüzde 6'sı kadar iade alacak. Yeni sistemle, ücretliler asgari ücretle sınırlı olmak üzere vergi indiriminden yararlanacak. Bu da aylık kazancı asgari ücretten fazla olanlar için 'kayıp' anlamına geliyor. Çünkü bu kesim, gelirlerinin asgari ücreti aşan bölümü için yüzde 6 oranında kayba uğrayacak. İstanbul Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası (İSMMMO) bu kaybı, 1000 YTL maaş alanların 250, 2 bin YTL maaş alanların ise 500 YTL olarak hesaplamıştı.
Rüzgârı bile yeter
Hükümete yakın kaynaklar, çok çocuğu vergi teşvikinin 2007'de yapılacak genel seçimlerde Başbakan Tayyip Erdoğan için AKP hükümetinin asgari ücretin vergi dışı bırakılması sözünü tuttuğunu göstereceğini ve bunun 'iyi bir seçim kozu' olacağı yorumunu yapıyor. Uygulamanın seçim sonrasına kalmasının ise olumsuz etki yaratmayacağı, 'rüzgârının' olumlu yansıyacağı vurgulanıyor.