'Cola'yı bu defa satarız'

Halka arzı iki kez ertelenen Coca Cola İçecek'i (CCİ), bahar aylarında halka açmaya hazırlanan Anadolu Grubu İcra Kurulu Başkanı Tuncay Özilhan, bu kez yabancı yatırımcıya da cazip gelecek bir resimle ortaya çıktıklarını söyledi.
Haber: YASEMİN KAPIYOLDAŞ / Arşivi

İSTANBUL - Halka arzı iki kez ertelenen Coca Cola İçecek'i (CCİ), bahar aylarında halka açmaya hazırlanan Anadolu Grubu İcra Kurulu Başkanı Tuncay Özilhan, bu kez yabancı yatırımcıya da cazip gelecek bir resimle ortaya çıktıklarını söyledi.
Geçtiğimiz şubat ayında halka arz izni için SPK'ya başvuran CCİ'nin yüzde 20.16 oranındaki hissesinin satışının planlandığı daha önce açıklanmıştı. Şirketin 2004 yılındaki girişimi, önce olumsuz piyasa koşullarına, daha sonra da yabancı yatırımcının yetersiz talebine takılmıştı. "Geçen sefer yerli talep vardı ancak yurtdışından talep yoktu" diyen Özilhan, hem piyasa şartlarının uygun olduğunu hem de yatırımcıya 'değişik bir resim' getirdiklerini kaydetti.
'Bölgede şişeleme devi'
Efes İnvest'in (Efes Sınai Yatırım Holding) hisselerini alarak bu şirketteki payını yüzde 88'e yükselten CCİ, Özilhan'ın ifadesiyle 'hem yurtiçi, hem yurtdışı operasyonlarıyla bölgede büyük bir şişeleme şirketi haline geldi'. "Böyle bir resmin, daha uzun vadeli bir proje ortaya çıkaracağı inancıyla yabancı yatırımcının da ilgisini çekeceğine inanıyoruz" diyen Özilhan, "Genel resim, hem Coca Cola İçecek, hem Orta Asya operasyonlarının aynı çatı altına toparlanması şeklinde oluştu" açıklamasını yaptı.
Efes İnvest, Azerbaycan, Türkmenistan, Kazakistan, Kırgızistan ve Güney Rusya'da üretim ve dağıtımla ilgili yatırımlara sahip. CCİ'nin halka arz çalışmalarının tahminen mayıs ayında tamamlanacağını söyleyen CCİ Yönetim Kurulu Başkanı Özilhan, daha önce yüzde 20.16 olarak açıklanan oranda bir değişiklik olup olmayacağına ilişkin soruyu, "hem Amerikan ayağından hem de SPK tarafından kısıtlıyım, konuşamam" diye yanıtladı.
Anadolu Efes'in yurtdışı bira faaliyetlerini yürüten Efes Breweries International'ın (EBI), Rus Krasny Vostok Bira Grubu'nu satın alarak bölgede yerini sağlamlaştırdığını hatırlatan Özilhan, grubun bölgedeki faaliyetlerine ilişkin şu bilgileri verdi:
"Rusya'da son büyük bir operasyonumuz oldu. Altıncı en büyük grubu aldık. 364 milyon dolar para ödedik. 13 milyon hektolitre üretim kapasitesi ile çok yüksek kapasitesi olan bir grup. Şu andaki Türkiye'den daha büyük bir operasyon. Üç tane malt fabrikası var. 100 milyon tona yakın malt kapasitesi var. Çok iyi iki yeni fabrika. Biri Sibirya'da. Dağıtım için en çok ihtiyacımız olan yer. 25 büyük şehirde dağıtım teşkilatları var. Dolayısıyla Rusya'da çok güçlü bir dağıtım teşkilatına sahip olduk. Entegrasyon devam ediyor, ordan bize aşağı yukarı 3 bine yakın çalışan geldi. Onların iki markası var, yeniden piyasaya süreceğiz. Arkadan lisans anlaşmalarıyla yeni markalar piyasaya süreceğiz."
Özilhan: Vasat doktor gelmesin
Anadolu Vakfı tarafından Gebze'de kurulan Anadolu Sağlık Merkezi'nin (ASM) kuruluş yıldönümüne katılan vakfın İcra Kurulu Başkanı Tuncay Özilhan, yabancı doktor tartışmalarıyla ilgili uyarıda bulunarak "Vasat doktor gelmesin, Türkiye, doktor hurdalığına dönmesin" dedi.
Johns Hopkins Medicine ile işbirliği yapan ASM'nin sağlık çıtasını yükseltiğini ifade eden Özilhan, Efes İçecek'ten Coca Cola Company'ye transfer olarak ikinci adam olan eski yöneticisi Muhtar Kent'in hatırlatılması üzerine, "Biz, basketbolcu gönderdik NBA'ye, doktor da yollarız" diye konuştu. Özilhan,'Çok zor' diye tanımladığı sağlık sektörüne giriş gerekçesini de şöyle anlattı: "Büyüklerimiz Kamil beyle İzzet beyin en büyük arzusu ve hedefiydi. 'Üniversite mi kuralım, hastane mi yapalım' diye düşündük. 'Biz yapılmayanı yapalım, hastane kuralım' dedik."