Colin's in Mavi out!

Türkiye'nin iki ünlü jean markasının İstiklal Caddesi'nde verdiği sessiz savaşı Colin's ve Loft markalarının sahibi Eroğlu Grubu kazandı. Mavi Jeans'in 10 yıldır bulunduğu altı katlı binayı 1.5 yıl önce satın alan Eroğlu Grubu ay sonunda 'kiracısını' çıkarıp kendi yerleşecek.
Haber: ÇAĞRI BİLGİN / Arşivi

İSTANBUL - Şu sıralar kötü döşenmiş Çin malı granitleriyle gündemde olan İstanbul'un en hareketli ve cirosu en yüksek caddesi İstiklal, iki dünya markası Türk blucin firmasının savaşına da sahne oluyor.
'Çok oluyoruz' sloganıyla başta ABD olmak üzere 50 ülkede Türkiye'nin adını duyuran Mavi Jeans, Rusya'yı Colin's ile fetheden ve uluslararası Bigstar markasını satın alarak hızla dünyaya yayılan Eroğlu Şirketler Grubu'nun kiracısı çıktı.
Eroğlu, Mavi Jeans'in yaklaşık 10 yıldır bulunduğu İstiklal Caddesi'ndeki mağazanın mülkünü, 1.5 yıl önce satın almış, üstelik sadece mağaza katını değil komple binayı... Altı katlı toplam 860 metrakarelik apartmana 4.5 milyon dolar verdiklerini söyleyen Eroğlu Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Şahin Eroğlu, Mavi Jeans ile yaptıkları kira kontratının bu ay sonunda biteceğini, dolayısıyla onların oradan ayrılacağını, vakit kaybetmeden altı katlı binada kendi markaları olan Colin's ve Loft'la faaliyete başlayacaklarıın söyledi. Mavi Jeans'in ise İstiklal Caddesi'nde yeni bir yer aradığı söyleniyor.
Çocuk 2007'de başlıyor
Eroğlu Şirketler Grubu, mağazaların yer kapmak için savaştığı, yılın 12 ayı yabancıların da yoğun alışveriş yaptığı, bu nedenle her zaman bir numaralı cazibe merkezi olan İstiklal Caddesi'nde haziran ayında yeni çok katlı mağazasını açacak. İstiklal Caddesi'nde mağaza sahibi olmanın önemli bir fırsat yarattığını ifade eden Şahin Eroğlu, Colin's'in yeniliklerinin bu mağazayla bitmeyeceğini de sözlerine ekledi.
Çocuk giyimine başlayacaklarını ifade eden Eroğlu, "dört yaş üstü çocuklar için düşündüğümüz koleksiyonun deneme üretimine başladık. 2007 ilkbahar yaz sezonu ile piyasaya gireceğiz" diye konuştu.
Ukrayna'da Mado projesi
Colin's olarak önümüzdeki ay Moskova'da da büyük bir mağaza açacaklarını söyleyen Şahin Eroğlu, pazar lideri oldukları Rusya'da ses getireceğine inandıkları mağazadan çok şey beklediklerinin altını çizdi. Genel Müdür Yardımcısı Gökhan Er de, Türkiye'nin ünlü markalarını Ukrayna ve Rusya pazarına götürmeyi planladıklarını belirtti. Bunun için Mado dondurmalarıyla görüştüklerini sözlerine ekleyen Er, şunları söyledi:
"Oralara ne gibi Türk markaları götürebiliriz diye düşündük. Tike ocakbaşını önerdim ama o tutmadı. Aklımıza Mado geldi. Franchise almak
için teklif verdik. Şimdi onlar düşünüyor çünkü dondurmanın taşınması teknik mesele. Kahramanmaraş'tan Ukrayna ya da Rusya'ya dondurma nasıl götürülecek bunun çalışmaları yapılıyor. Mado özellikle Ukrayna'da çok ilgi görecek bir ürün." İnşaat sektöründeki faaliyetlerinin de arttığını belirten Er, "İnşaat şirketimiz Erko genel müdürlük binamızı yaptı. Şimdi Beylikdüzü'nde 260 apartman dairelik bir projeye başladı' dedi.
Bigstar'ı aldı, Türkiye'de mahkemesi sürüyor
Eroğlu Grubu geçen yıl dünyanın en ünlü blucin markalarından İsviçreli Bigstar'ı satın aldı. 1974'te İsviçre'de doğan Bigstar günümüzde en iyi 10 blucin markası arasında bulunuyor. Bigstar 10 milyon avroya satın alınmış. İsminin başka bir firmaya patentli olması nedeniyle Türkiye'de satış ve üretim yok. Bigstar'ın Türkiye'de isimi hakkı Termal isimli bir şirkete ait. Şahin Eroğlu, olayı daha önce şöyle açıklamıştı: "Çak isimli şirket Bigstar'ı Türkiye'ye getirip, iyi satış yapınca bu şirket çıkmış,
'İsim hakkı Türkiye'de bize ait demiş ve mahkemelik olmuşlar. Daha sonra İsviçreli şirkete 'Bizimle çalışın demişler. Onlar da çaresiz kabul etmiş". İsim hakkı yüzünden 10 yıldır mahkemelik olduklarını hatırlatan
Eroğlu, "Eminim kısa zamanda sonuçlanacak. Bizim için Türkiye'de satış önemli değil. Sadece üretim yapmak istiyoruz. Eğer Bigstar'ın bir kısmını Türkiye'de üretirsek 100 milyon avroluk ihracat yapacağız."