Commodore 30'a girdi

Commodore 30'a girdi
Commodore 30'a girdi
Haber: CAN MUMAY / Arşivi

İSTANBUL - Video oyunlarını ‘ortadirek’ ile buluşturan Commodore 64 (C64) 30’uncu yaş gününü kultuyor. Apple, Atari ve IBM gibi rakiplerinin pazar paylarını çok kısa bir sürede ellerinden alan C64’ü oyun severler Boulderdash, Maniac Mansion ve Turbo Outrun gibi oyunlarla hatırlıyorlar.
Kişisel bilgisayarlar (PC) 1983’te Time Dergisi tarafından ‘yılın adamı’ olarak seçilmesi ile dünya üzerindeki en popüler zamanını yaşadı. O tarihte IBM, Apple Atari gibi şirketler ABD pazarında faliyet gösterirken cihazlar daha çok ofiste ‘nitelikli’ personeller tarafından kullanılabiliyordu. Ürünlerin fiyatları ise ateş pahasıydı. Ayrıca hobby bilgisayarı olarak kullanılabilen Atari ve Apple piyasayı domine ediyordu. Atari 800’ün fiyatı 1982’de 900, Apple II’nin fiyatı ise 1200 dolardı. Commodore 64 595 dolarlık fiyatı ile kısa bir süre içerisinde piyasayanın yüzde 40’ını domine etmeyi başardı.
Atari mühendisleri cihazı ilk gördüklerinde bundan sonra işsiz kalacaklarını düşündüler. Çünkü 1980’lerin teknolojisinde C64 donanımına sahip bir bilgisayarı 595 dolara imal etmek imkansıza yakındı. 

Wozniak: Çipleri harikaydı
Apple’ın kurucu ortağı Steve Wozniak C64 çıktıktan sonra içini açıp incelemeye başladıklarını söylüyor. Wozniak,”C64’ten çok etkilendik ve rakibimizi tanımak istedik. İçini açtığımız zaman harika çipler kullanıyorlardı ve bunlar televizyon ile uyumluydu” diyerek C64e olan hayranlığını belirtti. Commodore 64 sadece fiyatı ile fark yaratmamıştı. O zamana kadarki hiç bir bilgisayarda açılış ekranı yoktu, ses ve görüntüyü sağlayan çipler ise Atari ve Apple’ın modellerinden aşağı performans göstermiyordu.
C64 piyasayı domine ederken bir yandanda reklam çalışmaları ile dikkatleri çekti. 1982-1994 arası dönemde 10 bin üzerinde C64 televizyon reklamı ekranlarda döndü. Gazeteler C64 ilanları ile donandı. Commodore Universal sadece kendi dükkanlarından 12.5 milyon adet C64 sattıklarını açıkladı. Şirketin kucusu olan Polonya Aşkenazisi Tramiel ise 22 ila 30 milyon dolar arasında C64 satıdığını iddia ediyor. Amerika merkezli Ulusal Bilgisayar Müzesi ise 12.8 milyon adet Commodore 64 satıldığını açıklıyor.

Commodore ismi nereden geliyor?
Commodore International’ın kurucusu Jack Tramiel II. Dünya Savaşı sırasında Nazilerin zulmünden kaçan bir Aşkenazi, Tramiel Alman Opel’in Commodore isimli arabasından etkilenerek firmaya bu ismi verdiğini söylüyor. Tramiel, “Eski bir asker olarak aklıma ilk ‘General’ ismi geldi ama sonra sevdiğim bir araba olan Opel Commodore’da karar kıldım” diyor.

bigPara.com