'Çörtük yasası' Meclis'ten geçti

Meclis'te 'Kamuran Çörtük yasası' olarak nitelenen Türkiye-Pakistan arasında hukuki ve ticari konularda işbirliğini öngören uluslararası sözleşme onaylandı.
Haber: YURDAGÜL ŞİMŞEK / Arşivi

ANKARA - Meclis'te 'Kamuran Çörtük yasası' olarak nitelenen Türkiye-Pakistan arasında hukuki ve ticari konularda işbirliğini öngören uluslararası sözleşme onaylandı. Pakistan Ulusal Karayolları, İslamabad-Peşaver otoyolunu 10 yıldır bitiremeyen Bayındır Holding'e fazladan ödenen 71 milyon doları tahsil edebilmek için Türk mahkemelerine 1 milyon dolarlık teminatı yatırmadan dava açabilecek.
TBMM Genel Kurulu'nda önceki gün görüşülen, Pakistan'daki tüzel ve gerçek kişilerin Türk mahkemelerine dava açması durumunda 'teminat' yatırmamalarını öngören uluslararası sözleşme, hem hükümet içinde hem de AKP ile CHP arasında tartışmalara neden oldu.
Edinilen bilgiye göre, Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin, AKP Grup Başkanvekili Faruk Çelik'i arayarak, söz konusu uluslararası sözleşmelerin görüşmelerinin haftaya bırakılmasını istedi.
Başbakan devrede
Pakistan'da otoyol inşaatı ihalesini kazanan Bayındır Holding'e, teminat mektubu veren bankalardan Vakıflar Bankası Genel Müdürü'nün kendisini aradığını ifade eden Şahin, "Bu konuda pazartesi günü taraflarla bir görüşme yapalım, konuyu sonra ele alalım" dedi.
Bunun üzerine Faruk Çelik, CHP'lilere "Sözleşmenin bütünü üzerindeki görüşmeleri bugün yapalım, önümüzdeki hafta da maddelerini ele alalım" önerisini götürdü. CHP'liler de öneriyi kabul etti. Adalet Bakanı Cemil Çiçek devreye girerek, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, sözleşmenin çıkarılmasını istediğini, bu konuda Pakistan'a da söz verildiğini söyleyince AKP yönetimi, Pakistan'ın Türkiye Büyükelçisi'ni aradı.
Büyükelçi, AKP yönetimine başbakanlar düzeyinde yapılan görüşmelerde bu konunun ele alındığını ve 7 Ocak'tan önce söz konusu sözleşmenin Meclis'ten geçirilmesi konusunda mutabakata varıldığını anlattı. AKP yönetimi son olarak Erdoğan ile görüştü. Erdoğan'ın, "Kanunun yeniden değerlendirilecek bir yanı yok" demesi üzerine görüşmeler yapılarak sözleşmeye ilişkin yasa kabul edildi.