Corus: Erdemir'i almaya talibiz

Dünyanın en büyük çelik üreticilerinden Avrupalı Corus Group, Erdemir'in (Ereğli Demir ve Çelik Fabrikaları T.A.Ş.) özelleştirilmesiyle ilgilendiğini açıkladı.

İSTANBUL - Dünyanın en büyük çelik üreticilerinden Avrupalı Corus Group, Erdemir'in (Ereğli Demir ve Çelik Fabrikaları T.A.Ş.) özelleştirilmesiyle ilgilendiğini açıkladı. Corus CEO'su Philippe Varin, "Erdemir'in özelleştirme sürecine katılma fırsatını değerlendirmeyi düşünüyoruz" dedi.
Avrupa'nın ikinci, dünyanın yedinci büyük çelik üreticisi Corus, aralık ayı başında Özelleştirme İdaresi'nce toplantıya davet edilen şirketler arasındaydı. 20 yıldır Türkiye'de olan Corus faaliyetlerini Corus Yasan ve Corus Çelik ile yürütüyor. Corus Yasan, boyalı çelik üretimi ve dağıtımında Türkiye lideri. 40'tan fazla ülkede 48 bin 500 çalışanı olan grup, 2004 sonunda faiz, amortisman ve vergi öncesi kârının (FAVÖK) 900 milyon sterline (2.2 milyar YTL) ulaşmasını bekliyor. Corus Group plc hisseleri, Londra, New York ve Amsterdam borsalarında işlem görüyor ve FTSE-100 endeksinde yer alıyor.