Coşkun: AB Hıristiyan kulübü değil

Sanayi Bakanı Ali Coşkun, müzakerelerin açılmasına ilişkin kararı "Avrupa, bu kararı vererek, Papa'ya rağmen aslında Hıristiyan kulübü hedeflemediğini ortaya koydu" sözleriyle değerlendirdi.

ANKARA - Sanayi Bakanı Ali Coşkun, müzakerelerin açılmasına ilişkin kararı "Avrupa, bu kararı vererek, Papa'ya rağmen aslında Hıristiyan kulübü hedeflemediğini ortaya koydu" sözleriyle değerlendirdi. Soruları yanıtlayan Coşkun, "AB'nin Türkiye ile müzakereleri başlatmasında bir de şu çok etkili oldu. Bizim daha önce Merkez Bankası'nda bağımsız olduğu halde tedbir almamız ve bunu duyurmamız... Her türlü tedbir alınmıştı. Ondan çok etkilendiler. Bunlar gelmemeye kararlı diye düşündüler" dedi.
Coşkun, müzakerelerde tarım konusunda Türkiye'nin biraz sıkıntıları olacağını belirterek, ancak bu sorunun aşılacağını söyledi. Coşkun, "Biz birkaç yıl içinde toparlanırız. 2007 sonunda Maastricht Kriterleri'ni yerine getirmiş oluruz" dedi. AB'ye girildiğinde ortak para birimi kullanılacağını hatırlatan Coşkun, "Kuruşlarda her ülkenin kendi sembolünü kullanmalarına müsaade edeceklermiş. Bunu bile bir zamanlar hazmedemiyorduk" dedi.