Coşkun: Erdemir kârlı ama...

Sanayi Bakanı Coşkun: Dünyada çelik fiyatları arttığı için Erdemir de kâra geçti. Yarın durum değişirse ne olacak? Bugünkü duruma bakmayın.

İSTANBUL - Ereğli Demir Çelik Fabrikaları ihalesinde son tekliflerin verileceği 26 Eylül yaklaşırken, şirketin durumuna ilişkin açıklamalar artmaya başladı. Sanayi Bakanı Ali Coşkun Anadolu Aslanları İşadamları Derneği'nce düzenlenen '2006'ya Doğru Ekonomik Gelişmeler' konulu toplantıda yaptığı konuşmada demir çelik fiyatındaki artış nedeniyle kâra geçen Erdemir'in aksi bir gelişmede sıkıntıya gireceğini söyledi.
Geçen hafta ihalede teklif verecek olan Erdemir Ortak Girişim Grubu İcra Kurulu Başkanı ve Ankara Sanayi Odası Başkanı Zafer Çağlayan'ın "Erdemir ile Tüpraş bir değil. Ortalığı gaza getirip, beklentiyi yükseltmeyelim" şeklinde bir açıklama yapmıştı. Bakan Ali Coşkun, toplantıdaki konuşmasında özelleştirme konusunun yıllardır sürüncemede olduğunu belirterek, şunları kaydetti:
'Çalışmadan kazanan var'
"Bu devletin artık ekonomik işletmelerden elini çekmesi lazım. Ereğli olayı var, dün işçiler İstanbul yolunu kısa bir süre kapattılar. Ben Erdemir'e gittim, konuştum. Yani bu fabrika kapanmıyor ki, şimdi sen çalışmadan para alıyorsan tabii ki yolu kapatacaksın. Ama çalışıyorsan, hangimiz çalışan işçimize 'Git' dedik. Erdemir bugün modern bir işletme durumundadır. Kârlı müessesedir. Ama unutmayalımki, dünyada çelik fiyatları arttı, Türkiye'de de arttı. Bu konjonktürel değişimde zarardan kurtulup kâra geçti. Yarın dünyada oynama olur, gene birkaç trilyon, katrilyon Hazine'ye yük olursa, kim kurtaracak. Bugünkü duruma bakmayacaksın."
Coşkun'a göre Türkiye'nin artık dünkü Türkiye olmadığını anlamak ve değişimi sindirmek şart. Geçen asrın, ideolojik ve siyasi yapılara dayalı dengelerinin yerini, teknolojinin öncülüğünde ekonomik ve bölgesel güç dengelerine terk ettiğini ifade eden Coşkun, bu durumun, 'global market' diye adlandırılan küreselleşme sürecini başlattığını anlattı.
Bu noktaya doğru giderken artık 'devlet desteğiyle ayakta durayım' prensipleriyle yaşamanın mümkün olmadığını ifade eden Coşkun, "Dünyadaki bu gelişmeyi ve dönemin çılgın bir rekabet çağına dönüşmekte olduğunu içimize sindirmemiz gerekir" dedi. Hükümetin devleti asli görevlerine çekerek, gerek yatırımda, gerek üretimde ekonominin itici gücü olan özel sektörün önünü açtığını belirten Coşkun, şöyle devam etti:
'Krizi bekliyorlar'
"Bugün geldiğimiz nokta budur. Kurlarda müdahale yok, Türk parası kıymetli... Biz heyecana kapılıp olaya bir müdahale etsek, işte o zaman suni krizler başlar. Zaten rant ekonomisine inanmış, yıllarca o vurgun gecelerini bekleyenler, yine böyle bir gece yarısı krizinde 'acaba ne buluruz' beklentisi içindedir. Türkiye 3 yıla yaklaşan dönemde aslolan makroekonomik dengeleri kurmuştur. Türkiye ekonomisi yaşadığı ekonomik krizleri geride bırakarak, darboğazları aşmış, düzlüğe çıkmıştır. Şimdi hedef, sürdürülebilir büyümedir. Çünkü ekonomilerde istikrarı, güveni, yatırımcının önünü görmesini sağlayan budur."
2005'te Türkiye'nin büyümesini yüzde 5'in üzerinde öngördüklerini ifade eden Sanayi ve Ticaret Bakanı Ali Coşkun, Türkiye'nin layık olduğu yere gelmesi için daha çok büyümesi gerektiğinin altını çizdi. Büyümenin öncüsünün özel sektör olduğunu belirten Ali Coşkun, "Devleti hızla ekonomiden çekiyoruz. Geçen yıl özel sektör 60 katrilyon lira yatırım yaparken, devlet 16 katrilyon lira yatırım yapmış" dedi.
Büyüme dopingli değil
Türkiye'nin bazı ortamlarda eleştirildiği gibi dopingli bir şekilde büyümediğinin altını çizen Sanayi ve Ticaret Bakanı Ali Coşkun, gerçek büyümeyi gördüklerini ifade etti. Yüksek enflasyonun ülkeyi 30 yıl sarstığını anımsatan Coşkun, bu yılki enflasyon beklentilerinin yüzde 8 olduğunu, 2007'de ise yüzde 4'ü hedeflediklerini söyledi.
Coşkun, "Onun için kimse endişe etmesin. Türkiye, enflasyonu yenmiş vaziyette. Bundan sonra da yan tedbirleri alacağız" dedi. Ali Coşkun, hükümetin IMF ile yeni bir stand-by anlaşması yapmasına gerek olmadığını belirterek, "Maalesef işadamlarımız, bankalarımız, uluslararası itibarımızın devamı bakımından yeni stand-by istiyorlar. Hükümetin kararı da hafif bir stand-by anlaşması yapmak" diye konuştu. Türkiye'nin şu an borç krizi içinde olmadığını ifade eden Bakan Coşkun, işsizlik oranının yüzde 9.2'ye gerilediğini söyledi.