Coşkun: Patinaj istemeyiz

Tüpraş'ın, 4 milyar 140 milyon dolar teklif veren Koç-Shell Ortak Girişim Grubu'na satılmasının ardından Petrol-İş Sendikası ihalenin iptali için Danış'tay'a başvuru yapması, bakanların eleştirisine hedef oldu.

ANKARA - Tüpraş'ın, 4 milyar 140 milyon dolar teklif veren Koç-Shell Ortak Girişim Grubu'na satılmasının ardından Petrol-İş Sendikası ihalenin iptali için Danış'tay'a başvuru yapması, bakanların eleştirisine hedef oldu. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Murat Başesgioğlu, Tüpraş'ta daha önce iptal edilen ihale ile son ihalede oluşan fiyat farkını, "ülke için kazanım" olarak nitelerken, Sanayi ve Ticaret Bakanı Ali Coşkun, sonradan özelleştirme kararı alan sosyalist ülkelerin bile özelleştirmede Türkiye'yi geçtiklerini belirterek, "Türk ekonomisinin artık patinaj yapmaya tahammülü yok, kaybedecek zamanımız kalmadı" dedi.
Türkiye Kimya Lastik ve Plastik Sanayi İşverenleri Sendikası (KİPLAS) ile Türk Standartları Enstitüsü (TSE) işbirliğiyle yapılacak olan Entegre Yönetim Sistemi Projesi'nin tanıtım toplantısına katılan Ali Coşkun, Murat Başesgioğlu ve Mustafa Öztaşkın toplantı ardından gazetecilerin Tüpraş özelleştirmesi ve Petrol-İş'in Tüpraş satışının iptali için mahkemeye başvurması ile ilgili sorularını yanıtladı.
'Kaybedecek zaman yok'
Yasaların verdiği yetki doğrultusunda özelleştirme yapıldığını anlatan Coşkun şöyle konuştu:
"Ekonominin patinaj yapmaya tahammülü yok, bizden sonra özelleştirme kararı olan sosyalist ülkeler bile Türkiye'yi geçti. Kaybedecek zaman yok. Çalışana saygılıyız ve hükümetçe hassasiyetle bakıyoruz. Türkiye, rekabet gücünü artırmak için çok önemli adımlar atmalı. Bunun başında da ise özelleştirme geliyor."
Çalışma Bakanı Başesgioğlu da, "Tüpraş özelleştirmesinde Hükümet ve Hazine olarak sendikaya bir teşekkür borcunuz var mı? " sorusuna şu yanıtı verdi:
'Ülke için kazanım'
"Özelleştirmelerde konjonktür önemli. Geçen yıl piyasada oluşan fiyatla dün oluşan fiyat arasında çok önemli bir fark var. Bu, ülke için kazanımdır" dedi. Petrol İş'in satışın iptali için mahkemeye başvurmasını değerlendiren Başesgioğlu, "Petrol-İş, demokratik tepkisini göstermiştir. Onu anlayışla karşılamak lazım"
Petrol-İş Sendikası Başkanı Mustafa Öztaşkın ise Tüpraş'ın satışını, "Bir kamu tekeli, özel tekele dönüşmek üzere" diye değerlendirdirirken, bu özelleştirmeyle Türkiye'nin dünyada en yüksek fiyatla akaryakıt üreten ülke haline getirileceğini ve ihalede şaibe olduğunu öne sürdü.